Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stępka trzeciej korwety typu Ada dla Pakistanu

W stoczni Istanbul Naval Shipyard w Istambule położono stępkę pod trzecią korwetę typu Ada zamówioną przez Pakistan. Fot. Istanbul Naval Shipyard

30 kwietnia w stoczni İstanbul Naval Shipyard w Stambule w Turcji odbyła się uroczystość położenia stępki trzeciej korwety wielozadaniowej typu Ada budowanej na zamówienie Islamskiej Republiki Pakistanu.

Jednocześnie jest to druga jednostka serii budowana w Turcji. Zgodnie z międzyrządową umową, podpisaną w drugiej połowie 2018 roku, dwie jednostki powstają na licencji w Pakistanie w stoczni Karachi Shipyard and Engineering Works w Karaczi (stępkę pierwszej położono 25 października 2020 roku). Cała czwórka ma znaleźć się w linii do końca 2025 roku. W bieżącym roku zaplanowano wodowanie pierwszej z nich, która jest budowana w İstanbul Naval Shipyard.

W strukturach Marynarki Wojennej Pakistanu korwety typu Ada będą stanowić uzupełnienie dla fregat rakietowych typu 054AP (budowanych w Chińskiej Republice Ludowej), typu Zulfiquar (wyprodukowane na licencji w Pakistnie) oraz projektowanych (we współpracy z Turcją) fregat typu Jinnah.

W przypadku wersji dla Pakistanu zmiany mają objąć układ napędowy, który będzie składać się wyłącznie z silników wysokoprężnych. Modyfikacji ma ulec także zestaw uzbrojenia pokładowego oraz inna konfiguracja pokładu śmigłowcowego wraz z hangarem.

Dla programu MİLGEM, a w szczególności korwet wielozadaniowych typu Ada, sukces na rynku pakistańskim nie jest jedynym. W 2020 roku doszło do podpisania umowy pomiędzy Turcją i Ukrainą w sprawie zakupu licencji i transferu technologii związanej z budową korwet na terenie tego drugiego kraju. Mają być budowane przez stocznię Sudnobudiwnyj zawod „Okean” w Mikołajowie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Stępka trzeciej korwety typu Ada dla Pakistanu”

  1. Czy mi się zdaje, że nawet tak zacofany kraj jak Pakistan wyprzedza nas w modernizacji marynarki wojennej?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc