Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecy bliżej F-35A Lightning II

Fot. Ministerstwo Obrony Norwegii

26 stycznia amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu greckiego zapytania ofertowego dotyczącego możliwej sprzedaży do tego kraju wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Zgoda amerykańskich władz federalnych to kolejny etap otwierający drogę do zamówienia samolotów. Zgodnie z dostępnymi informacjami, rząd w Atenach przesłał niezbędną dokumentację pod koniec 2020 roku. Jak wskazuje dokumentacja amerykańska, Grecy chcą zakupić do 40 samolotów F-35A Lightning II wraz z niezbędnym wyposażeniem logistycznym oraz częściami zamiennymi (w tym dwa silniki Pratt & Whitney F135-PW-100). Całość wyceniono na maksymalną kwotę do 8,6 mld USD. Obecnie dokumentacja trafiła do Kongresu Stanów Zjednoczonych, który ma 30 dni na ewentualne weto.

Grecja jest jednym z trzech nowych państw europejskich, które planują zakup samolotów F-35A Lightning II i jednocześnie dołączą do obecnej grupy użytkowników (bądź oczekujących na dostawy). Trójka wymienionych państw to Grecja, a także Republika Czeska (we wrześniu 2023 roku rząd w Pradze zatwierdził zamówienie 24 maszyn, których dostawy mają rozpocząć się w 2029 roku), a także Rumunia. W przypadku tego ostatniego kraju mowa o planie zamówienia 32 samolotów – obecnie oczekuje się na przesłanie formalnego zapytania ofertowego do Stanów Zjednoczonych.

W grudniu 2023 roku program F-35 Lightning II świętował prezentację pierwszego egzemplarza dla nowego użytkownika – Belgii. W bieżącym roku, zgodnie z harmonogramem, planowana jest prezentacja maszyn przeznaczonych dla Polski. Dodatkowo zamówienia (tylko z Europy) spłynęły z Finlandii (64 sztuk), Szwajcarii (36) oraz Republiki Federalnej Niemiec (35).

W przypadku Grecji F-35A Lightning II mają stanowić jeden z trzech kluczowych elementów lotnictwa bojowego, które opiera się także na modernizowanych F-16V Fighting Falcon oraz Dassault Rafale.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc