Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

F-35 Lightning II wspiera system obrony okrętów

2 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o udanej próbie samolotu bojowego Lockheed Martin F-35 Lightning II, który dzięki posiadanym sensorom oraz układom wymiany informacji może być ważnym narzędziem systemu kierowania walką i dowodzenia.

W ramach ćwiczeń samolotów z okrętem desantowym USS Wasp sprawdzono w praktyce możliwość współpracy sensorów samolotu F-35B z systemem obrony okrętów – poprzez łącze danych Link 16 dane z maszyny przekazywano w czasie rzeczywistym do bojowego centrum informacji co pozwala na szybsze podjęcie decyzji o wykorzystaniu pokładowego uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwrakietowego, a także pułapek bądź układów WRE. Powyższa funkcja może być przydatna w momencie ataku z użyciem przeciwokrętowych pocisków potencjalnego przeciwnika – ze względu na fakt, że z reguły operują na niskim pułapie są wykrywane przez pokładowe systemy obserwacji technicznej w niewielkiej odległości od okrętów.

Powyższa funkcja jest jedną z wielu, którą prezentuje F-35 Lightning II. Na początku października, także USMC, zademonstrował możliwość współdziałania samolotów z bateriami rakietowych wyrzutni artyleryjskich HIMARS – poprzez łącze danych przekazano dane niezbędne do przygotowania danych do strzelania przez powyższy system ofensywny.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc