Podczas paryskiej wystawy przemysłu obronnego Eurosatory 2022 francusko-niemiecka spółka joint venture KNDS odpowiadająca m.in. za realizację programu "euroczołgu" MGCS zaprezentowała czołg EMBT.
EMBT (także jako E-MBT, European Main Battle Tank, pol. europejski czołg podstawowy) był prezentowany już przed kilku laty jako pierwszy wyraźny efekt współpracy francusko-niemieckiej na polu czołgów (przynajmniej w XXI w.). Nowa odsłona jednak różni się znacząco od tej sprzed 4 lat. Najważniejszą różnicą jest znacząco przekonstruowany kadłub czołgu Leopard 2. W obrębie kadłuba znalazło się miejsce dla aż dwóch członków załogi (standardem jest miejsce tylko dla kierowcy): dla kierowcy oraz dla "operatora systemów", zajmującego miejsce w rejonie, w którym dotychczas znajdował się zapas amunicji II rzutu. Ten drugi członek załogi ma odpowiadać za obsługę latających i naziemnych pojazdów bezzałogowych towarzyszących czołgowi, a być może też za obsługę części uzbrojenia w trakcie walki. Umożliwiać ma to m.in. odciążenie dowódcy z części zadań. Drugą istotną zmianą jest zastosowanie nowego silnika - jest to MTU 883 EPP o mocy 1103 kW/1500 KM, który zastąpił stary MB 873 Ka-501 o tej samej mocy i tego samego producenta. Nowy silnik oznacza prawdopodobnie całkowitą wymianę powerpacka - stara skrzynia przekładniowa Renk HSWL 354 została zastąpiona najprawdopodobniej podobnym urządzeniem tego samego producenta HSWL 295 TM. Nowy powerpack jest znacząco mniejszy od starego, niewykluczone więc, że między przedziałem bojowym a silnikowym wygospodarowano miejsce np. na amunicję II rzutu (choć brak informacji o tym). Wieża również jest dwuosobowa i powstała w oparciu o wieżę czołgu Leclerc, choć została znacząco przekonstruowana. Zasadnicze uzbrojenie stanowi 120 mm armata gładkolufowa o długości lufy 52 kalibrów z zapasem 22 nabojów w zmechanizowanym magazynie amunicji (armata jest zasilana przez automat ładowania). Sprzężono z nią stosunkowo potężne uzbrojenie - 12,7 mm karabin maszynowy (standardem jest 7,62 mm) z zapasem 680 naboi. Uzbrojenie pomocnicze również jest relatywnie silne - zastosowano ciężkie zdalnie sterowane stanowisko ARX30 z 30 mm armatą na amunicję 30x113 mm (150 naboi). Zastosowanie stosunkowo silnego uzbrojenia pomocniczego pozwala sądzić, że relatywnie niewielki zapas amunicji do armaty czołgowej nie stanowi aż tak wielkiego problemu - wiele celów lżej opancerzonych można zwalczać za pomocą armaty 30 mm. Może ono służyć również do zwalczania celów powietrznych, głównie dronów. Co ciekawe, także na stropie wieży zamontowano drugie zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie z 7,62 mm km (zapas 800 naboi). W pojeździe można zastosować wiele opcji wyposażenia dodatkowego, jak system obserwacji dookólnej, własny bezzałogowy statek powietrzny (w układzie małego samolotu lub kwadrokoptera), akustyczny system detekcji ostrzału (np. Pilar V), aktywny system ochrony pojazdu (np. Rafael Trophy) i inne. W przyszłości wetronikę czołgu uzupełnić mają zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.
W obecnej konfiguracji czołg m 10,45 m długości (całkowitej), 3,85 m szerokości i 3,24 m wysokości (całkowitej). Waży 61,5 t, co jest możliwe dzięki relatywnie niewielkiej wieży. Układ napędowy może rozpędzić wóz do 65 km/h na utwardzonej nawierzchni. Zasięg EMBT sięga do 460 km.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu