Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezentacja EMBT

Paryski salon Eurosatory jest także okazją do prezentacji demonstratora czołgu nowej generacji, który otrzymał obecnie oznaczenie EMBT (Euro Main Battle Tank). Jego autorem jest spółka KNDS składająca się z Krauss-Maffei Wegmann oraz Nexter.

Pojazd, nad którym pracowano przez ostatnie miesiące, stanowi połączenie dwóch czołgów – Leopard 2A7 (podwozie) oraz Leclerc (wieża). Obecnie prace realizowane są na własne ryzyko producenta i mają stanowić pokaz możliwości współpracy przemysłowej oraz kompetencji. Całość ma zaowocować przy projektowaniu i budowie wozu nowej generacji, który w pierwszym rzędzie ma trafić do sił zbrojnych Francji oraz Republiki Federalnej Niemiec. Wczesna faza programu pozwala także na poszukiwanie innych partnerów, którzy obok udziałów w produkcji mogliby zadeklarować zakup na potrzeby własnych sił zbrojnych.

Program EMBT może być okazją m.in. dla Polski. Według części analiz, udział w projekcie mógłby pozwolić na utrzymanie potencjału produkcyjnego ciężkich pojazdów gąsienicowych, a także wymianę generacyjną pozwalającą na wycofanie w przyszłości czołgów T-72/PT-91 Twardy z Wojska Polskiego.

(ŁP) Foto: Adam M. Maciejewski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc