Zaloguj

Dalsze pogłębienie współpracy Nextera i KMW w ramach spółki KNDS

Krauss-Maffei Wegmann i Nexter pogłębią współpracę w ramach spółki joint venture KNDS, powstałej w 2015 r. Fot. KNDS/Stephane Laure.

14 grudnia spółka joint venture KNDS poinformowała, że wchodzące w jej skład podmioty ‒ francuski koncern Nexter Systems i niemiecka firma Krauss-Maffei Wegmann ‒ rozpoczęły kolejny etap procesu integracji. W najbliższym czasie dojdzie do restrukturyzacji zarządu spółki joint venture, co ma usprawnić proces zarządzania KNDS.


Dotychczas powoływane odrębne rady nadzorcze i zarządy mają zastąpić wspólne organy, dzięki czemu połączone spółki mają być sprawniej zarządzane. Poprawa efektywności pracy organów centralnych spółki pozwolić ma na optymalne wykorzystanie potencjału obu podmiotów przemysłowych i korzyści wynikających z faktu ich współpracy. Przyszła rada dyrektorów KNDS będzie składała się z dziesięciu członków. Dziewięciu z nich będzie osobami z zewnątrz, bez skonkretyzowanego zakresu obowiązków w ramach KNDS, dziesiąty zaś będzie dyrektorem generalnym KNDS. Pierwszym dyrektorem generalnym zostanie Frank Haun, od 2003 r. dyrektor generalny KMW, od 2015 r. współdyrektor generalny KNDS. Jego miejsce w KMW zajmie Ralf Ketzel, obecnie dyrektor ds. rozwoju KMW. Przewodniczącym rady dyrektorów KNDS zostanie zaś Philippe Petitcolin, obecnie dyrektor generalny firmy Safran. Jego głównym atutem ma być bogate doświadczenie m.in. w sferze międzynarodowej współpracy przemysłów obronnych.

KNDS to wspólna niemiecko-francuska spółka joint venture, powołana do życia celem realizacji wspólnych programów obronnych w zakresie platform lądowych. Należą do nich MGCS (przyszły system walki lądowej, którego jądro stanowić będzie czołg nowej generacji, następca Leoparda 2 i AMX Leclerc) oraz CIFS (przyszła armatohaubica samobieżna, następca PzH2000 i GCT oraz prawdopodobnie CAESAR-a). MGCS jest ponadto realizowany we współpracy z koncernem Rheinmetall AG (notabene będącym pośrednio właścicielem KMW, dzięki wykupieniu Fundacji Wegmanna, właściciela KMW), który w w wyniku francusko-niemieckich ustaleń odpowiadać m za trzy z dziewięciu kluczowych obszarów projektu, co przekładać się ma na 25% udziału w pracach. Podczas Eurosatory 2018 KNDS zaprezentował czołg EMBT, hybrydę Leclerca i Leoparda, będący przede wszystkim symbolem rodzącej się współpracy, a nie realną propozycją.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc