Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Europejski następca niemieckich Tornad?

28 lutego media niemieckie poinformowały, że minister obrony Niemiec stawia na Europę w procesie wyboru następcy dla samolotów bojowych Panavia Tornado. Powyższy program jest jednym z największych na Starym Kontynencie i czyni go interesującym dla producentów.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, dowództwo Luftwaffe stawia na dywersyfikację dostawców i poszukiwanie (przynajmniej częściowo) następcy poza Europą. Ma to związek z obecnie obowiązującą strategią niemieckiego lotnictwa. Z drugiej strony Berlin coraz głośniej preferuje zakup kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon – ujednolicenie floty ma jeden minus, gdyż może doprowadzić do uziemienia sił w przypadku awarii bądź usterki.

Jednocześnie ministerstwo poinformowało, że wybór następcy Tornad ma nastąpić spośród czterech konstrukcji – Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35A Lightning II, Boeing F-15E Strike Eagle oraz Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Decyzja ma zostać podjęta po analizie danych przesłanych do Berlina przez producentów.

Proces wdrażania następców dla Tornad ma nastąpić w 2025 roku. Ze względu na proces produkcji, wybór może nastąpić do końca 2021 roku. Zapotrzebowanie Luftwaffe oscyluje w granicach 80 egzemplarzy.

(ŁP) Foto: Luftwaffe
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc