25 kwietnia czasu lokalnego, podczas wizyty polskiej delegacji rządowo-przemysłowej w Republice Korei, została podpisana druga umowa wykonawcza związana z zakupem modułów wyrzutni wieloprowadnicowego systemu rakietowego K239 Chunmu w ramach programu Homar-K.
Umowę podpisali w zakładach Hanwha Aerospace w Changwon – z ramienia firmy Hanwha Aerospace, jej prezes i dyrektor generalny Son Jae-il, zaś w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej, szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel. Na uroczystości obecni byli m.in.: sekretarz stanu w MON Paweł Bejda; sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcin Kulasek; minister Seok Jong-gun z Administracji Programów Zakupów Obronnych Republiki Korei (DAPA, Defense Acquisition Program Administration) i szef Agencji Rozwoju Technologii Obronnych (ADD, Agency for Defense Development) Park Jong-seung.
Przedmiotem umowy jest dostawa kolejnych 72 modułów wyrzutni systemu K239 Chunmu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, kilku tysięcy pocisków kierowanych CGR-08 i CTM-290, a także transfer technologii produkcji modułów wyrzutni do Polski. Wartość umowy to ok. 1,6 mld USD netto (ok. 6,5 mld PLN). Spośród wspomnianych 72 modułów wyrzutni, z zakładów firmy Hanwha Aerospace dotrze do Polski pierwszych 12, zaś pozostałych 60 zostaną wyprodukowane przez Hutę Stalowa Wola S.A. i jej kooperantów. Umowa ma zostać zrealizowana w latach 2026-2029.
Podobnie jak 218 wyrzutni zamówionych w ramach pierwszej umowy wykonawczej z 4 listopada 2022 r. Umowa wykonawcza na dostawę systemów rakietowych K239 Chunmu (zbiam.pl), zostaną one zintegrowane z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS Podwozia Jelcza do systemu K239 (zbiam.pl) i wyposażone w polskie środki łączności oraz system kierowania ogniem ZZKO TOPAZ. Wspomniana umowa z 4 listopada 2022 r. miała wartość 3,55 mld USD netto i, poza dostawą modułów wyrzutni (oraz integracją trzech pierwszych w Republice Korei) w latach 2023‒2027, obejmowała dostarczenie kilkunastu tysięcy pocisków kierowanych precyzyjnego rażenia CGR-080 o średnicy 239 mm (zasięg 80 km) i 600 mm KTSSM/CTM-290 (zasięg 290 km) i wsparcie techniczne producenta. Dostawy w jej ramach już się rozpoczęły. Pod koniec ubiegłego roku 18. pułk artylerii z Nowej Dęby, podporządkowany 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach, przejął pierwszych kilkanaście (15?) wyrzutni Homar-K Kolejne wyrzutnie Homar-K dostarczone do 18. Dywizji Zmechanizowanej (zbiam.pl).
Realizacja obydwu umów zapewni wdrożenie do Wojsk Rakietowych i Artylerii 290 wyrzutni Homar-K, co umożliwi sformowanie 16 dywizjonów rakietowych, a więc liczby zapisanej w umowie ramowej z 19 października 2022 r. Polska kupi polowy system rakietowy K239 Chunmu w Republice Korei (zbiam.pl). Warto podkreślić, że inne elementy dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K zostaną dostarczone przez polski przemysł obronny. Będą to m.in. pojazdy amunicyjne i warsztatowe, a także cały system dowodzenia i kierowania ogniem.
Według informacji przekazanych przedstawicielom mediów branżowych kilka tygodni temu przez Hanwha Aerospace, druga umowa wykonawcza miała obejmować także opracowanie we współpracy polsko-koreańskiej nowego pakietu do wyrzutni, umożliwiającego wykorzystanie rakiet kalibru 122 mm systemu BM-21 Grad/WR-70 Langusta. Z polskiej strony w projekcie uczestniczyć miałyby Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. z Bydgoszczy i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej.
W przygotowaniu jest trzecia umowa wykonawcza, której przedmiotem miałoby być ustanowienie w Polsce potencjału do produkcji pocisków kierowanych CGR-080 Hanwha Aerospace otwiera biuro w Warszawie i przedstawia propozycje współpracy z Polską (zbiam.pl).
„Ten kontrakt oznacza nasze zaangażowanie we wspieranie bezpieczeństwa w Polsce i regionie, niezależnie od zmian politycznych i społecznych. Hanwha Aerospace jest dumna z naszego ciągłego zaangażowania w dostarczanie rozwiązań odstraszających regionom mającym pilne potrzeby”, podkreślił prezes Son Jae-il.
24 kwietnia polska delegacja odwiedziła ośrodek badawczy ADD w Anheung, gdzie obserwowała odpalenie pocisku CTM-290 z wyrzutni Homar-K pozostającej w celach doświadczalnych na terenie Republiki Korei. Lot pocisku trwał ok. 200 sekund i trafił on w wyznaczony cel.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatu Hanwha Aerospace
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu