Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

DARPA wybiera zespoły, które opracują program Oversight

Program Oversight pozwoli Amerykanom skokowo zwiększyć świadomość sytuacyjną dzięki maksymalnemu wykorzystaniu posiadanych zasobów. Fot. DARPA

DARPA chce pomóc planistom wojskowym w śledzeniu do 1000 celów poprzez zarządzanie dostępnymi zasobami domeny kosmicznej. Oversight pomoże śledzić cele o znaczeniu taktycznym, a za przygotowanie architektury oprogramowania we wczesnej fazie programu odpowiadać mają zespoły z Apogee Research LLC, BAE Systems Information and Electronics Systems Integration Inc. oraz Systems & Technology Research LLC.

Obecnie do wykonywania skomplikowanych zadań przy użyciu systemów satelitarnych potrzebni są dobrze przeszkoleni operatorzy. Takie rozwiązanie nie jest dobrze dostosowane do liczby celów, które rozważa się w programie Oversight. Poleganie na poszczególnych operatorach stacji naziemnych znacznie zwiększa opóźnienia i minimalizuje taktyczną użyteczność danych z czujników satelitarnych. Program Oversight będzie rozwijał autonomię niezbędną do śledzenia celów z ludzkim operatorem jedynie nadzorującym całość na poziomie zbiorczym. Wykorzysta również istniejące i/lub najnowocześniejsze sieci w celu zapewnienia współpracy pomiędzy danym satelitą a zasobami naziemnymi.

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (US Space Force) są od początku zaangażowane w program, a zespół Oversight prowadzi również rozmowy z Agencją Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej na temat potencjalnej integracji z architekturą kosmiczną Proliferated Warfighter. Dodatkowo Joint All-Domain Command and Control (JADC2) Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych również może pewnego dnia wykorzystać zdolność Oversight do śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej.

W ramach programu Oversight planuje się również umożliwić współpracę pomiędzy zasobami satelitarnymi i naziemnymi. Nowo opracowane algorytmy będą próbowały wykrywać zmieniające się zachowania i dynamicznie przekierowywać odpowiednie czujniki satelitarne do śledzenia wskazanych obiektów.

Faza 1 programu określi wymagania dotyczące śledzenia, potrzeby w zakresie zarządzania zasobami oraz interfejsy pomiędzy opracowywanymi technologiami. Jednocześnie DARPA oceni obecne aplikacje i usługi rządowe, które mogłyby zostać wykorzystane. Faza ta będzie trwała 15 miesięcy z opcją przedłużenia o kolejne 3 miesiące, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Po trwające rok fazie 2 DARPA chce doprowadzić do wdrożenia możliwości jakie daje Oversight na satelitach znajdujących się już na orbicie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc