Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Celowniki dla ZU-23-2

21 lutego 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Torunia poinformował o podpisaniu umowy z firmą Prexer Sp. z o.o. w sprawie zakupu celowników kolimatorowych CKE-1N przeznaczonych dla armat przeciwlotniczych rodziny ZU-23-2 eksploatowanych w Wojsku Polskim.

Powyższy kontrakt, o wartości 9 mln złotych z VAT, został zawarty 17 lutego bieżącego roku. Na jego mocy Prexer Sp. z o.o. dostarczy 30 kompletów celowników CKE-1N w latach 2020-2021 (17 w 2020 i pozostałe rok później). W zakupie zastosowano procedurę negocjacji z wybranym oferentem, co jest związane z faktem iż powyższy podmiot posiada wyłączne prawa do dokumentacji celowników CKE-1N.

Celownik kolimatorowy CKE-1N przeznaczony jest do prowadzenia ognia z armat ZU-23-2K do celów powietrznych, poruszających się z prędkościami do 500 m/sek., wykonującymi manewr kursem, prędkością lub poruszających się ruchem jednostajnie prostoliniowym. W jego konstrukcji zastosowano optykę zawierającą również układ noktowizyjny. Takie rozwiązanie powoduje jednoczesną projekcję ruchomego znaku celowniczego oraz obrazu celu pochodzącego z modułu noktowizyjnego. Obraz noktowizyjny nakłada się na rzeczywisty widok poprzez szybę półprzepuszczalną celownika. Dodatkowo wyposażony jest w awaryjny układ celowania - celownik pierścieniowy (rakursowy), który w przypadku awarii podstawowego układu celowania umożliwia dalsze prowadzenie ognia.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc