9 czerwca brytyjskie Ministerstwo Obrony podpisało z BAE Systems wieloletnią umową na serwis podstawowych systemów radiolokacyjnych.
Opiewający na kwotę 270 mln GBP kontrakt zakłada 10-letni okres serwisu i obsługi trzech najważniejszych dla Royal Navy, trójwspółrzędnych, systemów radarowych tj. typu 997 Artisan (Advanced Radar Target Indication Situational Awareness and Navigation), Sampson i S1850M (określany jako Long Range Radar). Pierwsze dwa pracują w paśmie E/F (2-4 GHz), podczas gdy LRR wykorzystuje niższe pasmo D (1-2 GHz), dzięki czemu jest w stanie wykrywać także obiekty o obniżonej sygnaturze radiolokacyjnej. Wybór akurat tych systemów radiolokacyjnych nie jest przypadkowy, występują one w wyposażeniu większości najważniejszych okrętów Royal Navy.
Lotniskowce typu Queen Elizabeth (dwie jednostki w służbie od 2017 roku) wykorzystują kombinacje radarów Artisan i LRR, podczas gdy niszczyciele typu Daring (typ 45, sześć okrętów w służbie od 2009 roku) kombinację Samsona i S1850M. Przedstawiciele kolejnych dwóch klas wykorzystują wyłącznie radary typu Artisan i są to: fregaty typu Duke (typ 23, 10 okrętów w służbie od 1991 roku) oraz okręty desantowe typu Albion (dwa okręty w służbie od 2003 roku). Podpisana umowa w praktyce zastępuje większa liczbę obecnie obowiązujących umów serwisowych. W jej ramach BAE Systems zobowiązuje się nie tylko serwisować i modernizować już istniejące systemy radiolokacyjne (implementując w nich najnowsze rozwiązania technologiczne) wspomnianych typów ale i realizować prace nad nowymi ich odmianami z przeznaczeniem na nowo budowane okręty. Warto wspomnieć, że brytyjskie Ministerstwo Obrony wspólnie z BAE Systems realizuje warty 50 mln GBP (większość bo 37,5 mln pochodzi z funduszy publicznych a 12,5 mln z budżetu BAE) program mający na celu opracowanie nowych technologii, które mogłyby zostać wykorzystane w kolejnych systemach radarowych dla Royal Navy, w tym tych przeznaczonych do wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych a także coraz częściej wykorzystywanych w działaniach bojowych bezzałogowych aparatów latających (również miniaturowych).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu