Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BAE Systems dostarczy armaty do fregat typu 26 City

Schemat morskiego systemu ognia pośredniego Mk 45 MIFS. Rys. BAE Systems

BAE Systems, Inc. otrzymała kontrakt o wartości 219 mln USD na uzbrojenie fregat typu 26 City, budowanych dla Royal Navy, w morski system ognia pośredniego Mk 45 MIFS. Łączy on w sobie armatę Mk 45 Mod 4A z w pełni zautomatyzowanym systemem obsługi amunicji AHS.

Zamówienie dotyczy dostawy systemów MIFS do pięciu jednostek z ośmiu zakontraktowanych. Nowością MIFS (Maritime Indirect Fire System) jest zastosowanie AHS (Ammunition Handling System), czyli w pełni zautomatyzowanego systemu składowania i dosyłania amunicji do morskiej armaty automatycznej Mk 45.

AHS nie wymaga obsługi człowieka do czasu wyczerpania zapasu amunicji. Ten z kolei można uzupełniać nawet podczas strzelania. System może dostarczyć sześć nabojów na minutę w przypadku jednostronnego zasilania armaty, lub 10 nabojów na minutę, gdy zastosowano obustronne dosyłanie amunicji. AHS mieści 192 naboje kalibru 127 mm (5 cali) w układzie jednostronnym. Całkowita masa systemu MIFS (armata, AHS, amunicja) wynosi 69,7 tony, zaś bez nabojów 59,9 tony. System jest zintegrowany z interfejsem EP2 armaty Mk 45. Testy AHS przeprowadzono w 2017 roku.

Fregaty typu 26 będą pierwszymi okrętami uzbrojonym w Mk 45 MIFS. Będą przy tym pierwszymi jednostkami w Royal Navy, na których zrezygnowano z 114 mm (4,5 cala) armaty Mk 8/Mk 8 Mod 1 na rzecz Mk 45, „kompatybilnej” z US Navy, która używa jej na wszystkich niszczycielach i krążownikach.

Wsparcie inżynierskie i programowe dla tego kontraktu będzie realizowane w zakładach produkcyjnych BAE Systems w Minneapolis i Louisville w stanie Kentucky. BAE Systems dostarczyła główne wyposażenie pierwszego systemu MIFS pod koniec ubiegłego roku (do montażu na prototypowej HMS Glasgow, zwodowanej trzy miesiące temu), a jego instalacja nastąpi w tym roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc