Zaloguj

War Thunder – bogactwo broni

War Thunder – bogactwo broni

War Thunder – bogactwo broni

Na przestrzeni lat twórcy internetowej gry „War Thunder” dodają nie tylko nowe typy broni, które obejmują już niemal sto ostatnich lat. Najnowsze aktualizacje dodatkowo poprawiły wizualną stronę gry oraz jej fizykę.

Przypomnijmy, że „War Thunder” to bezpłatna gra komputerowa dla komputerów osobistych z systemem operacyjnym Windows, Mac OS, Linux, a także dla konsol takich jak Playstation 4, PS4, PS5, Xbox One oraz Xbox Series X|S. Konieczny jest oczywiście dostęp do Internetu. O ile wiele współczesnych gier sieciowych opiera się na modelu „Pay-to-Win”, a więc wymusza dokonywanie płatności, by ją zakończyć lub rozwinąć swoją postać do odpowiedniego poziomu, „War Thunder” posiada jedynie opcjonalne zakupy. Oznacza to, że chętni gracze mogą nabyć materiały klasy Premium, a więc mało spotykane i elitarne pojazdy, kamuflaże, oznaczenia. Mogą również zaopatrzyć się w konto Premium, co pozwala szybciej usprawniać posiadaną broń i szybciej zdobywać nową. Nie jest to jednak konieczne i bez problemów można cieszyć się rozgrywką w całości darmową. Zaletą gry jest to, że mierzymy się z innymi graczami, a nie z komputerem. Oznacza to, że nie sposób jest stworzyć jednej i zawsze zwycięskiej taktyki.

War Thunder

War Thunder

Producenci gry podkreślają fakt, że „War Thunder” oferuje uczestnikom tej wirtualnej zabawy ponad 2 tysiące czołgów, dział, samolotów i okrętów. Na liście jest broń z różnych epok, zarówno będąca w służbie jak i konstrukcje prototypowe oraz eksperymentalne. Każdy pojazd posiada własne, unikalne parametry techniczne, w tym prędkość, uzbrojenie, mocne i słabe strony. Jednostki charakteryzują się także różnymi rodzajami uzbrojenia, których dobór jest kluczowy do zniszczenia konkretnego nieprzyjaciela – tak jak w rzeczywistości należy trafić go w odpowiednie, najmniej opancerzone miejsce, i to pod odpowiednim kątem.

Najstarsze konstrukcje, którymi gracz może walczyć na wirtualnym polu bitwy, to pancerniki z początku XX wieku. Łącznie na graczy „War Thunder” czeka osiem takich okrętów, w tym brytyjski HMS „Dreadnought” (zwodowany w 1906 r.), amerykański USS „North Dakota” (typ Delawere, zwodowany w 1908 r.), czy też niemiecki SMS „Westfalen” (typ Nassau, zwodowany w 1909 r.). Z kolei najstarszy czołg w grze to brytyjski prototypowy z 1926 r. A1E1 „Independent”, a najstarszy samolot sowiecki to dwupłatowiec Polikarpow Po-2. Jednocześnie nie brak nowoczesnych konstrukcji, co sprawia, że nawet najbardziej wybredny gracz znajdzie coś dla siebie. Przykładem jest czołg Leopard 2PL, który w grze można albo kupić, albo też otrzymać za darmo podczas rozgrywki w ramach eskadry. W grze nie brak również dziesiątków pojazdów (w tym samolotów i okrętów) z czasów II wojny światowej oraz z zimnej wojny.

Gdy gracz dopiero zaczyna rozgrywkę, do dyspozycji ma głównie konstrukcje z okresu międzywojennego – dopiero z czasem, wraz ze zdobywaniem doświadczenia i punktów w grze, otrzymuje dostęp do bardziej zaawansowanych broni. Przykładowo, w amerykańskim „drzewku rozwoju” rozpoczyna się od takich pojazdów jak M2 i M3 Stuart, by z czasem przejść przez czołgi M3 Lee, M4 Sherman, następnie M46/47, M48, M60 i zakończyć na M1A1/A2 Abrams. Gra dobiera tak graczy, aby ci mierzyli się z rywalami na podobnym poziomie.

Każdego roku pojawia się kilka dużych aktualizacji, które dodają kolejne konstrukcje – każda charakteryzuje się nie tylko własnym wyglądem, co jest oczywiste, ale także parametrami, jak prędkość, opancerzenie, uzbrojenie czy koszt pozyskania. Przykładowo, w ubiegłym roku pojawiło się pięć dużych uaktualnień, a w tym póki co trzy: „Hot Tracks” (27 nowych pojazdów, w tym 12 samolotów, 7 czołgów, 3 śmigłowce, 4 okręty), „Ixwa Strike” (39 nowe pojazdy, w tym 10 samolotów, 24 czołgi, 5 okrętów). Najnowszy dodatek – z czerwca – to „Red Skies”, który dodaje 12 samolotów, 11 czołgów i 6 okrętów. Na liście znalazły się między innymi samoloty F-5, F-4F, MiG-23M, Su-7BMK, J-7E, MD.454 Mystere IVa, czy też pojazdy Marder 1A, TAM 2IP, T-80BWM, czy M47.

Warto nadmienić, że gra działa na wspomnianych konsolach nowej generacji (Xbox Series X/S i PS5). Niezależnie od wyboru platformy, na której gramy, rozgrywka nie różni się (za wyjątkiem oczywiście samego sterowania). W listopadzie 2020 roku firma Gaijin wydała uaktualnienie „New Power”, opierające się na silniku Dagor 6.0. Poprawił on jakość grafiki, w tym eksplozje, oraz fizykę strzału. Uszkodzenia na naszym pojeździe zależą od kąta, pod którym uderzył pocisk, a przestrzeliny mają rozmiar dostosowany do kalibru pocisku, który je zrobił. Dodano nowe elementy wizualne, takie jak bardziej zaawansowane modele chmur czy mgły oraz przebijające się przez chmury światło słoneczne. W przypadku komputerów osobistych i kart RTX2000 and RTX3000 dodano wsparcie dla DLSS, dzięki czemu obraz stał się gładszy i wyraźniejszy. Dla konsol nowych generacji zapewniana jest obsługa rozdzielczości 4K w stabilnych
60 klatkach na sekundę.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc