Zaloguj

Aviation Nation 2017

Aviation Nation 2017

Aviation Nation 2017

W dniach 11-12 listopada w Nellis AFB, jednej z największych baz Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych leżącej pod Las Vegas, odbył się coroczny air show znany pod nazwą Aviation Nation. Tegorocznym mottem imprezy było świętowanie 70. rocznicy powstania US Air Force. W ciągu weekendu przez Nellis przewinęło się około 200 tys. widzów.

W ramach obchodów 70-lecia Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zademonstrowano możliwości bojowe US Air Force oraz przeprowadzono paradę historyczną i przedstawiono „latające legendy Teksasu”. Każdy z tych elementów był niezwykle interesujący i pozostawił niezapomniane wrażenia.
Pierwszy miał charakter dynamicznej demonstracji, składającej się z pokazów w powietrzu i pokazów naziemnych, a brały w nich udział wszystkie dywizjony amerykańskiego lotnictwa wojskowego stacjonujące w Nellis AFB, z elementami symulowanych ataków na lotnisko z powietrza i z ziemi. Atak na lotnisko rozpoczęły wielozadaniowe samoloty myśliwskie F-16C Viper należące do 64. Dywizjonu Agresorów – no cóż, można się było tego spodziewać. W czasie, gdy para F-16C atakowała pas startowy, padł sygnał do alarmowego startu samolotów myśliwskich F-15C Eagle. Zaraz potem dwa myśliwce F-15C z 17. Dywizjonu Szkolenia Bojowego należącego do 57. Skrzydła, z hukiem wzbiły się w powietrze, by podjąć „walkę”.
Następnie lotnisko zostało „zaatakowane” przez samoloty szturmowe A-10C Thunderbolt II, które zaprezentowały fenomenalną zwrotność. Oba należały do 53. Skrzydła z bazy Eglin AFB, a ich uderzenie było prowadzone z symulowanym użyciem wielolufowego działka o bardzo dużej szybkostrzelności GAU-8/A Avenger kalibru 30 mm, czemu towarzyszyły wybuchy zdalnie sterowanych fajerwerków na ziemi. A-10C były z większej wysokości wspierane przez dwa wielozadaniowe samoloty myśliwskie o cechach utrudnionej wykrywalności F-35A Lightning II, zapewniające osłonę przed wrogimi myśliwcami.
Po fazie bojowej, przyszła kolej na pokaz symulowanej akcji ratowniczej zestrzelonego pilota, przeprowadzony przez śmigłowce ratownictwa bojowego HH-60G Pave Hawk z 66. Dywizjonu Ratowniczego, którym bezpośredniego wsparcia udzielały A-10C. W czasie pokazu obecny był też pojedynczy śmigłowiec szturmowy Mi-24D należący do ośrodka Threat Training Facility (szkolenie w zakresie poznania przeciwnika), który symulował wrogi wiropłat.
Co do wsparcia lotniczego, to wielozadaniowe samoloty myśliwskie F-35A Lightning II płynnie przeszły od działań przeciwko przeciwnikowi powietrznemu do symulacji bezpośredniego wsparcia lotniczego w drugiej fazie pokazu, dołączając do pary szturmowych A-10C Thunderbolt II wspierających śmigłowce ratownictwa bojowego HH-60G Pave Hawk.
Po raz pierwszy na pokazach F-35A Lightning II zademonstrowały swoje możliwości zarówno w zakresie wsparcia sił lądowych jak i walki z przeciwnikiem powietrznym w czasie jednego lotu bojowego. Miało to na celu publicznie potwierdzić, że F-35A może uzupełnić szturmowce A-10C Thunderbolt II, a w przyszłości przejąć ich zadania, jednocześnie wypełniając misje związane z walką o powietrzną przewagę.
Dzięki pokazom Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych mogły zademonstrować swoje możliwości w zakresie walki o przewagę powietrzną, wsparcia sił lądowych oraz w misjach ratownictwa bojowego, poszczególne dywizjony z Nellis AFB są obarczone tymi właśnie zadaniami.
Przy tak dużej liczbie samolotów i śmigłowców jednocześnie obecnych nad rejonem pokazów, w hałasie dopalaczy i przy błyskach termicznych nabojów zakłócających odpalanych jako przeciwdziałanie zestrzeleniu przez przeciwlotnicze pociski kierowane odpalane z naramiennych wyrzutni, skierowanie obiektywu aparatu fotograficznego we właściwą stronę było naprawdę kwestią szczęśliwego przypadku!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc