Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańska broń dla Bahrajnu

8 września Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Bahrajnu dwóch systemów uzbrojenia przeznaczonych zarówno dla wojsk lądowych oraz floty.

W ramach pierwszego z planowanych zakupów mowa o pozyskaniu partii kierowanych pocisków rakietowych BGM-71 TOW w trzech wersjach – 107 sztuk BGM-71B TOW 2A, 77 sztuk BGM-71F TOW2B oraz 37 sztuk BGM-71FI TOW Bunker Buster. Wraz z pakietem usług wsparcia, potencjalna, transakcja może mieć wartość dochodzącą do 27 mln dolarów.

W ramach drugiego, z negocjowanych, umów Bahrajn jest zainteresowany zakupem dwóch kutrów patrolowych FPB budowanych przez stocznię Swiftships. Jednostki mają charakteryzować się kadłubami o długości 35 metrów, uzbrojeniem składającym się z bezzałogowego stanowiska Mk.38 z automatyczną armatą kalibru 25 mm oraz elektrooptyczną głowicą obserwacyjno-celowniczą SeaFLIR 380HD. Obie jednostki, a także pakiet wsparcia, ma kosztować do 60,2 mln dolarów.

Wysyp autoryzacji na zakup amerykańskiej broni przez Bahrajn to wynik polityki prezydenta Trumpa, który wycofał Stany Zjednoczone z nieformalnego embarga na dostawy broni do tego kraju. Zamrożenie stosunków miało miejsce w czasie prezydentury poprzedniego mieszkańca Białego Domu, co wynikało z łamania praw człowieka. W niedalekiej przyszłości można spodziewać się kolejnych autoryzacji, m.in. obejmujących śmigłowce szturmowe AH-1Z Viper.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc