Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Bezzałogowce wsparciem dla służb

Aplikacja SARUAV, rozwijana i prezentowana różnym służbom odpowiadającym za bezpieczeństwo, ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy marketingowe, a także operacyjne. Fot. Łukasz Pacholski

Obok głównego segmentu wystawców XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, wśród firm prezentujących własne kompetencje i rozwiązania, można natrafić szczególnie ciekawe. Z całą pewnością można zaliczyć do nich aeroMIND z Poznania, która zaprezentowała aplikację SARUAV.


Głównym celem, który przyświecał twórcom, było przyspieszenie procesu poszukiwania osób zaginionych na obszarach o dużej powierzchni. Biorąc pod uwagę fakt stałego rozpowszechniania bezzałogowych aparatów latających, ważnym elementem pozwalającym na wpięcie w system poszukiwawczo-ratowniczych stała się odpowiednia aplikacja. Obecnie program aeroMIND może współpracować z dużą liczbą bezzałogowych aparatów latających rozmaitych producentów, a twórcy cały czas (we współpracy z firmami produkującymi tego typu urządzenia) powiększają liczbę maszyn zdolnych do współpracy. Kluczowym elementem aplikacji jest oczywiście oprogramowanie oparte na badaniach modelowych, które umożliwia opracowanie planu poszukiwań (w zależności od uwarunkowań terenowych, informacji o wieku osoby poszukiwanej, itp.). Co należy podkreślić, cały pakiet rozwiązań to pomysł, rozwój i produkcja krajowa.

Głównym elementem zestawu jest oprogramowanie, które może być zakupione przez użytkownika w formie licencji obejmującej obszar województwa. Ważnym elementem musi być komputer o dużej wydajności, który umożliwi odbiór i obróbkę zdjęć przesłanych z bezzałogowego aparatu latającego - analiza danych może pozwolić na skuteczne odnalezienie osoby poszukiwanej w danym obszarze działań służb poszukiwawczo-ratowniczych i przesłanie informacji do zespołów działających w terenie. Poza ludźmi system umożliwia także wykrywanie zwierząt, w tym choćby psów (określonego rozmiaru).

Dotychczas SARUAV został zakupiony przez formacje poszukiwawczo-ratownicze w Polsce. Dzięki swojej modułowej konstrukcji, jest stale rozwijany i jest proponowany nowym (potencjalnym) użytkownikom. Wśród nich można wymienić formacje bezpieczeństwa publicznego oraz siły zbrojne.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MSPO 2021: Bezzałogowce wsparciem dla służb”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc