Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

MSPO 2021: General Atomics prezentuje własną odpowiedź na program Zefir

Model MQ-9 Reaper prezentowany na stosiku General Atomics w Kielcach. Fot. Łukasz Pacholski

W czasie XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przemysł prezentuje rozwiązania związane z potrzebami Wojska Polskiego obejmującymi także bezzałogowe aparaty latające. Wśród nich znajduje się amerykańska firma General Atomics Aeronautical Systems z platformą Predator B, znaną także pod wojskowym oznaczeniem MQ-9 Reaper.


Obecność amerykańskiego potentata to odpowiedź na potrzeby operacyjne Wojska Polskiego. W ramach programu Zefir planowany jest zakup do czterech zestawów po trzy bezzałogowe, bojowe, aparaty latające klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance). Co więcej, oferowane przez General Atomics rozwiązania są wdrożone do produkcji i eksploatacji (w tym warunkach bojowych) w rosnącej liczbie państw.

Obecnie rodzina bojowych bezzałogowych aparatów latających MQ-9 Reaper jest eksploatowana przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, Francji (w ostatnich tygodniach zadebiutowały w zwalczaniu celów naziemnych na obszarze Afryki), Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii. W bieżącym roku dostawy swoich MQ-9 rozpoczęło kolejne państw - Niderlandy. Z kolei rozwojowa wersja MQ-9B SkyGuardian została sprzedana do Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Poza powyższymi sukcesami, General Atomics wraz z administracją Stanów Zjednoczonych prowadzi intensywne działania marketingowe związane ze sprzedażą konstrukcji w kolejnych państwach. Sporym ułatwieniem jest ograniczenie ograniczeń federalnych związanych z eksportem tak zaawansowanego systemu uzbrojenia.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc