Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

MSPO 2021. Andrzej Mochoń: to były bardzo udane targi

Salon Obronny w Kielcach w tym roku to 400 firm z 27 krajów, kilkanaście zagranicznych delegacji - pisze Andrzj Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce S.A. Fot.: Targi Kielce S.A.

Publikujemy list Prezesa Zarządów Targów Kielce S.A., podsumowujący tegoroczny XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

 

Szanowni Państwo,

Za nami bardzo udana edycja XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, która trwała od 7 do 10 września w Targach Kielce, z udział w której z głębi serca dziękuję Wszystkim Gościom, Wystawcom i Zwiedzającym. To była już drugi Salon Obronny w pandemicznej rzeczywistości, w której idea targów jaką jest spotkanie przeżywa swój renesans, a coś co jeszcze kilkanaście miesięcy temu wydawało się zwyczajne dzisiaj jest wartością szczególną. Jeden z brytyjskich dziennikarzy opuszczając nasze progi powiedział: To było wspaniałe rozpoczęcie targowego sezonu jesiennego. Dziękuję za te słowa, bo dla nas oznaczają, że obroniliśmy ideę targów w dobie spotkań online.

Targi są elementem procesu, dzięki któremu prezentacje, które mieliśmy szansę oglądać podczas czterodniowej wystawy nie pozostaną jedynie wspomnieniem. Efekty naszej pracy – organizatorów są widoczne podczas targów, efekty pracy naszych Wystawców i Gości będą widoczne jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy, a nawet lat. Polska po raz kolejny w Kielcach pokazała światu swój potencjał, a świat przywiózł zaś do Kielc rozwiązania, które mogą być wdrożone w Polsce.

Salon Obronny w Kielcach w tym roku to 400 firm z 27 krajów, kilkanaście zagranicznych delegacji.  Imponującą ekspozycję, najnowocześniejszych rozwiązań dla armii zarówno w zakresie sprzętu jak i systemów obejrzało 11 tysięcy zwiedzających. Odbyło się ponad 30 konferencji i seminariów, jak również nasze wydarzenie wybrało wiele firm jako miejsce do świętowania swoich jubileuszy.

Odwiedzili nas Prezydent RP Andrzej Duda oraz inni  znamienici Goście, w tym i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i jego zastępca generał dywizji Andrzej Reudowicz.

Mieliśmy zaszczyt Gościć generała dywizji Dariusza Łukowskiego Dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN oraz panów Przemysława Funioka,  Marka Pasionka i Andrzeja Pozorskiego Zastępców Prokuratora Generalnego.

Miałem zaszczyt witać generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Artura Kępczyńskiego Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a także panów generałów  Tomasza Piotrowskiego, Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Stanisława Czosnka Zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,  Tomasza Połucha Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, Macieja Klisza Zastępcę Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz  Marka Łapińskiego, Szefa Służby Wywiadu Wojskowego.

Obecni byli także Panowie Generałowie Maciej Jabłoński Inspektor Wojsk Lądowych, Jacek Pszczoła, Inspektor Sił Powietrznych,  a także reprezentujący Inspektorat Marynarki Wojennej, Szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu pan kontradmirał Piotr Nieć oraz  pan pułkownik Artur Kuptel Szef Inspektoratu Uzbrojenia.

Targi swoją obecnością zaszczycili także Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk oraz Jego  I Zastępca  Dariusz Augustyniak.

Jestem dumny, że w Targach Kielce na MSPO miało miejsce wydarzenie o znaczeniu strategicznym dla naszego kraju. Inspektorat Uzbrojenia MON i Polska Grupa Zbrojeniowa zawarły umowę ramową dotyczącą dostawy systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

Dla przyszłości MSPO niezwykle istotne było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Targami Kielce a Polską Grupą Zbrojeniową o partnerstwie strategicznym dla MSPO na kolejne lata, za co dziękuję Zarządowi PGZ na czele z prezesem Grupy panem Sebastianem Chwałkiem.

Wśród umów podpisanych na MSPO są te zawierane przez PGZ na dostawy dla naszej armii oraz w kooperacji z Nammo - jednym z wiodących producentów amunicji na świecie. Także PCO (PGZ) zawarło porozumienia o współpracy z UKRAINIAN HELICOPTERS czy z norweskim Kongsberg Defence & Aerospace. Spółce Saab gratuluję podpisania umowy na dostawę laserowych systemów symulacji oraz pakietu wsparcia dla Sił Zbrojnych RP.  Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. wyjechały z MSPO z umowami z Pratt&Whitney, oddziałem firmy Raytheon Technologies Corporation.

Podczas tegorocznego Salonu Obronnego gościliśmy aż 34 attache, w tym Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej USA panią Heidi Grand. To najwięcej od 5 lat. Targi odwiedziły oficjalne delegacje zagraniczne z 14 krajów oraz korpusy dyplomatyczne z 17 krajów świata.

W ciągu 4 dni naszą wystawę odwiedziło 300 dziennikarzy z 6 krajów. Ukazało się  blisko 1000 publikacji o MSPO, produktach, premierach i podpisywanych umowach.

Targi zakończyły się wręczeniem nagród Defender. Spośród 77 zgłoszeń komisja konkursowa nagrodziła 10 produktów.

Nagrodę PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP, otrzymało konsorcjum firm: Huta Stalowa Wola, WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego, Rosomak z Siemianowic Śląskich  za artyleryjski wóz rozpoznawczy (AWR) na KTO Rosomak.

Komisja Konkursowa przyznała także Nagrodę Specjalną: Wyróżnienie  MINISTRA OBRONY NARODOWEJ otrzymała Fabryka Broni Łucznik-Radom za 9mm pistolet samopowtarzalny VIS 100

Po raz pierwszy zostało przyznane także Wyróżnienie  Specjalne RADY PROGRAMOWEJ,  które otrzymały Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider) z Warszawy,  Instytut Przemysłu Organicznego z Warszawy, BORYSZEW Oddział Nylonbor z Sochaczewa  za system flar i kaset do ich odpalania.

Nagroda  - Prezesa Targów Kielce powędrowała do Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz AUTOCOMP MANAGEMENT za system szkoleniowo-treningowy POJEDYNEK (SCI-C)

Gratuluję wszystkim nagrodzonym wspaniałej myśli technicznej i doskonałych prezentacji.

Życzę Gościom Targów – Wystawcom i zwiedzającym, aby podjęte w Kielcach zobowiązania zostały z sukcesem zrealizowane, i abyśmy spotkali się w Kielcach od 6 do 9 września 2022, na 30 jubileuszowej edycji MSPO,  by być świadkami kolejnych ważnych wydarzeń.

 

Dr Andrzej Mochon, Prezes Zarządu Targi Kielce S.A.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc