Podczas odbywających się w Paryżu międzynarodowych targów morskich Euronaval 2024 turecka firma Aselsan zaprezentowała dwie nowe wersje rakietowego okrętowego systemu przeciwlotniczego GÖKSUR, a mianowicie GÖKSUR 100-N i GÖKSUR 100-N VLS.
Aselsan jest jedną z największych tureckich firm zbrojeniowych, działającą również w sektorze morskim. Poza okrętowymi systemami przeciwlotniczymi zarówno rakietowymi, jak i artyleryjskimi, rozwija ona różnorodne urządzenia walki elektronicznej, łączności i obserwacji technicznej, jak również torpedy, systemy przeciwtorpedowe, sonary oraz autonomiczne pojazdy nawodne i podwodne.
Zaprezentowane w Paryżu nowe tureckie systemy przeciwlotnicze są kolejnym etapem prac rozwojowych, których pierwszym efektem był zaprezentowany w 2021 r. rakietowego zestawu obrony bezpośredniej (CIWS) Aselsan GÖKSUR (pierwotna nazwa GÖKDENİZ ER), który jest odpowiednikiem amerykańskiego SeaRAM. Opracowano go w celu samoobrony okrętów przez blisko przelatującymi zagrożeniami takimi jak pociski przeciwokrętowe i manewrujące, samoloty bojowe, śmigłowce, a także bezzałogowe statki powietrzne.
To co łączy systemy z rodziny GÖKSUR, jest wykorzystanie tego samego efektora, czyli pocisku rakietowego GÖKSUR IIR opracowanego przez TÜBİTAK SAGE. Jest on przystosowaną do zastosowań morskich wersją rakiety klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu BOZDOĞAN. Pocisk ten osiąga czterokrotną prędkość dźwięku i napędzany jest przez silnik rakietowy ze sterowaniem wektoru ciągu, który zapewnia doskonałą manewrowość. Natomiast dzięki głowicy naprowadzającej w podczerwieni ma możliwość namierzania celów nawet w warunkach zakłóceń elektronicznych lub niesprzyjającej pogody. W celu dostosowania ich do użycia z jednostek pływających został on zmodyfikowany poprzez dodanie dwukierunkowego łącza danych oraz przystosowany do wystrzeliwania w pozycji pionowej.
Pierwszy z nowych systemów GÖKSUR 100-N wyróżnia się od wcześniej ujawnionego GÖKSUR zwiększoną z 12 do 20 liczbą pocisków rakietowych GÖKSUR IIR. Charakteryzuje się on zdolnością do niszczenia celów w zakresie 360° oraz krótkim czasem reakcji dzięki obrotowej, stabilizowanej wyrzutni i zaawansowanemu systemowi kierowania ogniem. Wszystko to pozwala na zwalczanie wielu zagrożeń jednocześnie. Jest to obecnie szczególnie ważne, ponieważ okręty wojenne coraz częściej operują w złożonych warunkach operacyjnych, w których jednoczesna obecność dronów, pocisków rakietowych i samolotów wymaga wysoce responsywnych systemów uzbrojenia.
Jeszcze większe możliwości zakresie czasu reakcji i siły ognia reprezentuje drugi system GÖKSUR 100-N VLS. Osiągnięto to poprzez zastosowanie wyrzutni pionowego startu (VLS). Zaprezentowany podczas paryskich targów model przedstawia baterię składającą się z 16 komór zamontowanych w „studni” na śródokręciu okrętu wielkości korwety/fregaty. Każda z nich, poza kontenerem transportowo-startowym pocisku, posiada również system do odprowadzania gazów powstających przy starcie rakiety. Prace nad okrętowymi wyrzutniami pionowego startu są kolejnym przejawem konsekwentnego dążenia Turcji do uzyskania autonomii w zakresie projektowania i budowy nowoczesnych okrętów wojennych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu