Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2024: Porozumienie PGZ S.A. i Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju

Moment podpisania umowy na MSPO 2024, z lewej siedzi prezes Izby Sławomir Kułakowski, z prawej członek zarządu PGZ Piotr Zawieja, za którymi stoi sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcin Kulasek. Fot. Jakub Jaworski/Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju

Podczas MSPO 2024, 4 września, Polska Grupa Zbrojeniowa i Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju podpisały porozumienie o współpracy, które otwiera nowe możliwości współpracy między firmami skupionymi w PGZ i Izbie.

Porozumienie o współpracy w imieniu Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju podpisał jej prezes Sławomir Kułakowski, natomiast w ze strony PGZ S.A. członek zarządu Piotr Zawieja. Podpisanie umowy zaszczycił swoja obecnością i przemówieniem sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcin Kulasek. Umowa otwiera nowe możliwości współpracy między spółkami PGZ S.A. a tymi należącymi do Izby. Można powiedzieć, że obie grupy firm w naturalny sposób są skazane na współpracę. Izba wspiera PGZ w szukaniu firm do kooperacji przemysłowej, co ułatwia i optymalizuje strumienie produkcyjne. Firmy skupione w Izbie uzupełniają PGZ w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Kooperacja zintensyfikuje eksport wyrobów zarówno PGZ, jak i Izby. Dzięki tej umowie PGZ może wykorzystać potencjał drzemiący w spółkach należących do Izby. Komentując zawarta umowę na gorąco można powiedzieć, że oczekiwania firm skupionych w Izbie są duże. Natomiast praktyka współpracy między PGZ i Izba zweryfikuje sygnalizowane oczekiwania oby stron.

Działająca od 11 września 1995 r. Izba skupia obecnie 122 podmiotów gospodarczych działających w takich branżach lub kategoriach jak: elektronika, optoelektronika, telekomunikacja i komponenty; instytuty i jednostki badawczo-rozwojowe, lotnictwo, obrót specjalny, okręty i ich wyposażenie, sprzęt opancerzony, środki transportu i systemy artyleryjskie; systemy kierowania i dowodzenia C4I; systemy uzbrojenia, amunicja i materiały wybuchowe; wyposażenie indywidualne żołnierza; wyposażenie inżynieryjne, chemiczne i logistyczne i inne.

Przez 29 lat Izba inicjowała działania na rzecz podnoszenia poziomu technicznego i jakości wyrobów producentów na rzecz obronności kraju, uaktywniała powiązania kooperacyjne, inspirowała przedsięwzięcia prowadzące do zwiększenia produkcji na rynek krajowy i na eksport oraz inspirowała i wspierała działania restrukturyzacyjne oraz modernizacyjne polskiego przemysłu i przygotowywała go do integracji ze strukturami europejskimi.

Izba w latach 1998–2024 koordynowała zdecydowaną większość zbiorczych wystąpień polskiego przemysłu obronnego na targach międzynarodowych. Izba m.in. zorganizowała 56 stoisk narodowych polskiego na targach w 18 państwach, np.: Armenia, Bułgaria, Brunei, Czechy, Francja, Grecja, Indie, Indonezja, Liban, Malezja, Filipiny, Kazachstan, RPA,, Ukraina, Słowacja, Tajlandia, Wielka Brytania, ZEA.

Izba od 2000 r. zorganizowała ponad sześćdziesiąt konferencji krajowych i międzynarodowych w 18 państwach oraz 68 misji gospodarczych: Armenia, Brunei, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Egipt, Filipiny, Indie, Indonezja, Jordania, Kanada, Kazachstan, Liban, Malezja, Mołdowa, Norwegia, Rumunia, Singapur, Słowacja, Tajlandia, Stany Zjednoczone, Ukraina, Wielka Brytania i ZEA.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc