2 czerwca minister obrony Republiki Finlandii Antti Kaikkonen upoważnił Fińskie Siły Obronne (Puolustusvoimat) do zakupu kolejnych kołowych transporterów opancerzonych Patria 6×6 w ramach międzynarodowego programu CAVS (Common Armoured Vehicle Systems).
Zgoda resortu obrony umożliwiła zawarcie umowy z firmą Patria Oy, dotyczącej zakupu 91 pojazdów z opcją na dostawę 70 kolejnych. Kontrakt obejmuje również dostarczenie części zamiennych, narzędzi specjalistycznych, usług szkoleniowych, remontowych, wyposażenia dodatkowego do pojazdów itd. Umowa ma wartość niespełna 208 mln EUR brutto. Dostawy pojazdów rozpocząć się mają jeszcze w bieżącym roku. Kontrakt pozwoli na utrzymanie lub stworzenie 180 miejsc pracy na terenie Finlandii. Nowe transportery mają pozostać w służbie do lat 60. obecnego wieku. Pierwsze Patrie 6×6 Helsinki nabyły jeszcze w ubiegłym roku. Trzy egzemplarze przedseryjne posłużyły do testów przed podjęciem decyzji o zamówieniu większej liczby wozów. Cykl prób umożliwił również stworzenie szczegółowej specyfikacji docelowych wozów, szczególnie w zakresie wyposażenia pojazdów.
Minister Antti Kaikkonen powiedział, że „Zamówienie poprawi mobilność fińskiej armii dzięki rodzimym pojazdom do transportu żołnierzy”. Zapewnił, że transportery opancerzone Patria 6×6 „doskonale nadają się do działania w warunkach terenowych w Finlandii, a poza tym są bardzo ekonomiczne w eksploatacji” Z kolei Jussi Järvinen, wiceprezes wykonawczy w fińskiej dywizji Patria Oy, stwierdził, że „zamówienie seryjnych pojazdów przez Finlandię jest kluczowym kamieniem milowym dla całego programu CAVS”. Dla producenta jest to szczególnie ważny kontrakt, bowiem „jest to największe zamówienie złożone w firmie Patria przez rząd Finlandii od dekad”. Sam program CAVS znaczyć ma dla firmy jeszcze więcej, bowiem dzięki niemu „pojazdy opancerzone Patria 6×6 są już produkowane w Hämeenlinnie w Finlandii dla trzech państw”, tj. dla Finlandii, Łotwy i Szwecji. Do programu dołączyły też Niemcy (https://zbiam.pl/niemcy-oficjalnie-dolaczyly-do-programu-cavs/), zaś status Estonii, która była jednym z państw założycielskich przedsięwzięcia, pozostaje nadal niejasny.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu