22 czerwca Wyższy Sąd Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie orzekł, że decyzja Bundeswehry o wyborze karabinku automatycznego HK416 A8 jako następcy karabinków HK G36 jest legalna. Sąd tym samym oddalił pozew spółki C.G. Haenel.
Informację o wyroku podało m.in. internetowe wydanie tygodnika „Der Spigiel”. Sąd stwierdził legalność decyzji Bundeswehry, która w przetargu na nowy karabinek dla niemieckich żołnierzy wybrała ostatecznie ofertę spółki Heckler & Koch i oferowany przez nią karabinek HK416 A8. Tym samym Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) może rozpoczynać negocjacje z Hecker & Koch odnośnie warunków dostawy karabinków. Wynegocjowana umowa trafi następnie do odpowiednich komisji Bundestagu do zaakceptowania, co spodziewane jest we wrześniu po zakończeniu sezonu urlopowego. Jeśli do tego dojdzie, będzie podpisane zamówienie na karabinki przeznaczone do badań państwowych. Niemieckie media wspominają o 390 sztukach w wersjach z różnymi długościami luf. Testy mają potrwać około roku. W ich trakcie będzie także sprawdzony system logistyczny związany z tą bronią. Po zakończeniu testów, ewentualnym wprowadzeniu koniecznych poprawek w konstrukcji broni, karabinek HK416 A8 zostanie oficjalnie przyjęty do uzbrojenia Bundeswehry. Łącznie Bundeswehra chce kupić 118 718 tych karabinków.
Konkurs na nowy karabinek Bundeswehry rozpoczął się 21 kwietnia 2017 r. Swoje zainteresowanie wyrażały firmy SIG Sauer z kbk SIG MCX, Rheinmetall i Steyr z kbk RS556 oraz Lewis Machine & Tool Company (LMT), jednak nie przystąpiły do przetargu. Swoje oferty złożył tylko C.G. Haenel z kbk MK556 i Heckler & Koch z kbk HK416 i HK433. Po kilkukrotnym wydłużaniu terminu, 15 września 2020 r. Federalne Ministerstwo Obrony (Bundesministerium der Verteidigung, BMVg) wskazało ofertę spółki C.G. Haenel jako zwycięską. W 2021 r. BMVg zmieniło zdanie i wykluczyła ofertę C.G. Haenel z przetargu, wskazując na Heckler & Koch jako jedynego finalistę. C.G. Haenel najpierw złożył skargę do Federalnego Urzędu Antymonopolowego (Bundeskartellamt), który jednak ją oddalił. Zatem spółce pozostało jeszcze odwołanie do odpowiedniego Wyższego Sąd Kraju Związkowego, który dziś wydał wyrok.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu