Początki państwowości ukraińskiej sięgają IX wieku, a sto lat później – w 988 r. – książę Włodzimierz Wielki przyjął chrzest. Państwo to nazywało się Rusią Kijowską. W XIII wieku Ruś podbili Tatarzy, ale ziemie te były stopniowo wyzwalane. O Ruś walczyły dwa państwa, państwa, w których obowiązywał ten sam język urzędowy, ta sama religia, ta sama kultura i te same zwyczaje co w dawnej Rusi Kijowskiej: Wielkie Księstwo Moskiewskie oraz Wielkie Księstwo Litewskie. W 1569 r. w sprawy Rusi zaangażowała się również Korona Królestwa Polskiego. Po kilkuset latach wykształciły się trzy państwa sukcesyjne po Rusi Kijowskiej: tam gdzie były silne wpływy Wielkiego Księstwa Litewskiego, powstała Białoruś, tam gdzie były silne wpływy Moskwy, powstała Rosja, a tam gdzie były wpływy – nie takie silne – Polski, powstała Ukraina. Nazwa ta pojawiła się dlatego, że żadne z trzech zaangażowanych nad Dnieprem państw nie chciało przyznać mieszkańcom tamtych ziem prawa do nazywania się Rusinami.
Przesilenie nastąpiło w 1772 r. Pierwszy rozbiór Rzeczypospolitej praktycznie wyeliminował Polskę i Wielkie Księstwo Litewskie z gry politycznej. Państwo Tatarów na Krymie straciło turecką ochronę, a wkrótce zostało inkorporowane przez Moskwę i jego ziemie stały się obszarem kolonizacji rosyjskiej. Wreszcie Lwów i okolice dostały się pod wpływy Austrii. Na niemal 150 lat ustabilizowało to sytuację na Ukrainie.
Ukraińskość w XIX wieku była przede wszystkim kwestią lingwistyczną, a tym samym geograficzną i dopiero później – polityczną. Dyskutowano o tym, czy istnieje odmienny język ukraiński, czy jest to gwara języka rosyjskiego. Zasięg używania mowy ukraińskiej oznaczał tym samym obszar Ukrainy: od Karpat na zachodzie po Kursk na wschodzie, od Krymu na południu po Mińsk Litewski na północy. Władze w Moskwie i Petersburgu uważały, że mieszkańcy Ukrainy posługują się „małorosyjską” gwarą języka rosyjskiego i są częścią „Wielkiej i Niepodzielnej Rosji”. Z kolei większość mieszkańców Ukrainy uważała swój język za odrębny, sympatie politycznie były natomiast mocno skomplikowane. Część Ukraińców chciała mieszkać w „Wielkiej i Niepodzielnej Rosji”, część Ukraińców chciała autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a część chciała niepodległego państwa. Liczba zwolenników niepodległości w gwałtowny sposób wzrosła w początkach XX wieku, co było związane z przemianami społecznymi i politycznymi w Rosji oraz w Austro-Węgrzech.
Pierwsza wojna światowa rozpoczęła się latem 1914 r. Pretekstem stała się śmierć austriackiego i węgierskiego następcy trony – arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Planował on bowiem taką reformę Austro-Węgier, w której dotychczas uciskane mniejszości otrzymałyby więcej praw politycznych. Zginął z rąk Serbów, którzy obawiali się, że poprawa sytuacji serbskiej mniejszości w Austrii uniemożliwi utworzenie wielkiej Serbii. Równie dobrze mógł paść ofiarą Rosjan, obawiających się, że poprawa sytuacji mniejszości ukraińskiej w Austrii – przede wszystkim w Galicji – uniemożliwi utworzenie wielkiej Rosji.
Podstawowym celem wojennym Rosji w 1914 r. było zjednoczenie wszystkich „Rosjan” – także tych spod Przemyśla i Użhorodu, mówiących językiem ukraińskim – w granicach jednego państwa: Wielkiej i Niepodzielnej Rosji. Armia rosyjska skupiła większość swoich sił na granicy z Austrią i próbowała osiągnąć tam sukces. Sukces odniosła połowiczny: zmusiła armię austro-węgierską do oddania terenu – w tym Lwowa – ale nie zdołała jej zniszczyć. Co więcej, potraktowanie armii niemieckiej jako przeciwnika mniej istotnego doprowadziło Rosjan do serii porażek. W maju 1915 r. Austriacy, Węgrzy i Niemcy zdołali przełamać front pod Gorlicami i zmusić Rosjan do odwrotu. Przez kilka kolejnych lat front wschodni Wielkiej Wojny ciągnął się od Rygi nad Bałtykiem, poprzez Pińsk w centrum, aż po Czerniowce przy granicy z Rumunią. Nawet wejście tego ostatniego królestwa do wojny – w 1916 r., po stronie Rosji i państw ententy – nie zmieniło wiele w sytuacji militarnej.
Sytuacja militarna zmieniła się wraz ze zmianą sytuacji politycznej. W marcu 1917 r. wybuchła rewolucja lutowa, a w listopadzie 1917 r. – rewolucja październikowa (rozbieżności nazewnicze spowodowane są używaniem w Rosji kalendarza juliańskiego, a nie – jak w Europie – kalendarza gregoriańskiego). Rewolucja lutowa odsunęła od władzy cara i zamieniła Rosję w republikę. Rewolucja październikowa zniszczyła republikę i wprowadziła w Rosji bolszewizm.
Republika rosyjska, powstała w wyniku rewolucji lutowej, próbowała być państwem cywilizowanym, demokratycznym, przestrzegającym norm prawnych zachodniej cywilizacji. Władza miała trafić do ludzi – którzy przestali być carskimi poddanymi i stali się obywatelami republiki. Do tej pory wszystkie decyzje podejmował car – a raczej wyznaczeni przez niego dostojnicy – teraz obywatele mogli decydować o swoim losie, w miejscach, w których mieszkali. W granicach imperium rosyjskiego powstały zatem różnego rodzaju lokalne rady, którym przekazano część władzy. Nastąpiła również demokratyzacja i humanizacja armii rosyjskiej: powstawały formacje narodowe, także i ukraińskie.
17 marca 1917 r. – a więc dziewięć dni po wybuchu rewolucji lutowej – w Kijowie powstała Ukraińska Centralna Rada, reprezentująca Ukraińców. Jej przewodniczącym wybrano Mychajła Hruszewskiego, którego życiorys doskonale oddaje losy ukraińskiej myśli narodowej. Urodził się w Chełmie, w rodzinie nauczyciela seminarium prawosławnego, sprowadzonego z głębi imperium, aby rusyfikować Polskę. Nauki pobierał w Tbilisi oraz Kijowie, a następnie wyjechał do Lwowa, gdzie na austriackim uniwersytecie – w którym językiem wykładowym był polski – wykładał po ukraińsku przedmiot o nazwie „historia Ukrainy–Rusi” (propagował używanie nazwy „Ukraina” dla dziejów Rusi Kijowskiej). Po rewolucji w Rosji w 1905 r. zaangażował się w życie społeczno-polityczne w Kijowie. Wojna zastała go we Lwowie, ale „przez trzy granice” przedostał się do Kijowa, tylko po to, żeby zostać zesłanym na Syberię za kolaborację z Austriakami. W 1917 r. został przewodniczącym UCR, później odsunięto go od władzy, po 1919 r. przez jakiś czas mieszkał w Czechosłowacji, skąd pojechał do Związku Sowieckiego, żeby ostatnie lata życia spędzić w więzieniu.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu