1 grudnia, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., spółka MESKO S.A. poinformowała, że na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim specjaliści Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia przeprowadzili badania kolejnej partii przeciwlotniczych pocisków Piorun, co zaowocowało przekazaniem do wojska następnej transzy broni tego typu.
Proces badań trwał pomiędzy 22 a 26 listopada i objął m.in. wystrzelenie ośmiu rakiet z partii produkcyjnej. Wszystkie trafiły w wyznaczone cele, co umożliwiło zatwierdzenie protokołu odbiorczego i dostawę około 300 Piorunów do Wojska Polskiego. To kolejna partia powyższej broni dostarczona przez MESKO S.A. w bieżącym roku – zgodnie z upublicznionymi informacjami, tegoroczne dostawy objęły przynajmniej 140 zestawów startowych oraz przynajmniej 237 rakiet. Ogółem na mocy wieloletniej umowy, dostawy (do końca 2022 roku) mają objąć 420 mechanizmów startowych oraz 1300 Piorunów. Poza wykorzystaniem w charakterze przenośnego zestawu przeciwlotniczego, pociski mogą stanowić uzbrojenie samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad, dostarczane przez, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółkę PIT-RADWAR S.A.
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun to dziś najbardziej zaawansowany produkt, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zakładów ze Skarżyska-Kamiennej i zarazem jeden z nielicznych obecnie wyrobów polskiej zbrojeniówki, o którym bez przesady można powiedzieć, że jest najnowocześniejszym w państwach NATO oraz jednym z najskuteczniejszych, jeśli nie najskuteczniejszym, MANPADS-em (Man-Portable Air-Defense System) na świecie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu