Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

W Japonii zwodowano nowy okręt podwodny

Wodowanie okrętu podwodnego Hakugei. Fot. twitter/@crazyquail_BT

14 października w stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano konwencjonalny okręt podwodny Hakugei (SS 514), przeznaczony dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony. Należy on do największych jednostek tej klasy zbudowanych dla sił morskich Nipponu i jednych z największych na świecie.

Hakugei (pol. białucha arktyczna) jest drugą jednostką typu 29SS, znanego też od nazwy prototypu jako Taigei. Stanowi on rozwinięcie poprzedników, serii Sōryū, w szczególności ostatniej jej pary - Ōryū i Tōryū, wyposażonych w baterie złożone z ogniw Li-Ion, zamiast dotychczasowych kwasowo-ołowiowych. Zrezygnowano przy tym z systemu napędowego, działającego bez dostępu powietrza atmosferycznego AIP (Air Independent Propulsion), w skład którego wchodziły cztery silniki Stirlinga typu V4-275R, produkowane przez Kawasaki na licencji szwedzkiego Kockumsa. To pierwsze na świecie konwencjonalne okręty podwodne wyposażone w ten rodzaj baterii akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej zasilającej główny silnik napędowy i inne odbiorniki, gdy jednostka jest w zanurzeniu. System sprawdził się i jest teraz standardem w nowo budowanych okrętach podwodnych Japońskich Morskich Sił Samoobrony.

Hakugei będzie przy tym pierwszym w swojej serii okrętem bojowym, ponieważ - przynajmniej na początku - prototypowy Taigei ma być wykorzystywany w charakterze jednostki testowej nowych systemów. Chodzi m.in. o systemy hydrolokacyjne i generatory spalinowo-elektryczne z nowym masztem powietrznym (chrapami), o poprawionych parametrach pracy w stosunku do poprzedników (obniżenie poziomu hałasu, zwiększenie sprawności). Hakugei ma wejść do służby wiosną 2023 roku.

Kształt kadłuba i układ zewnętrzny jednostek typu Taigei są niemal identyczne jak na serii Sōryū, ale nowe urządzenia i systemy spowodowały wzrost wyporności o około 100 ton.

Okręty typu Taigei wypierają na powierzchni ponad 3000 ton i mierzą 84×9,1×10,4 m. Uzbrojenie stanowi sześć 533,4 mm wyrzutni HU-606 do torped ciężkich Mitsubishi Heavy Industries typów 89 i 18 oraz pocisków przeciwokrętowych Boeing UGM-84 Harpoon.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “W Japonii zwodowano nowy okręt podwodny”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc