Zaloguj

Japonia wybrała miejsce bazowania dla myśliwców F-35B

Mitsubishi F-35A z 301. Taktycznego Dywizjonu Myśliwskiego. Fot. JASDF

16 lipca br. japońskie ministerstwo obrony ogłosiło plany dotyczące bazowania swojej przyszłej floty myśliwców skróconego startu i pionowego lądowania (STOVL) Lockheed Martin F-35B Lightning II.

F-35B mają stacjonować w bazie japońskich powietrznych sił samoobrony (JASDF) w Nyutabaru (Nyūtabaru Kichi) na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Kiusiu. Jest to najbardziej na południe wysunięta, jedna z czterech największych wysp japońskich. W bazie Nyutabaru stacjonuje obecnie 305. Taktyczny Dywizjon Myśliwski, który dysponuje myśliwcami Mitsubishi F-15J/DJ oraz samolotami szkolnymi Kawasaki T-4.

W 2025 r. pierwsze sześć japońskich F-35B ma rozpocząć loty operacyjne w bazie Nyutabaru. Następnego roku dołączą do nich dwa kolejne egzemplarze. Japonia planuje zakup 42 F-35B. Początkowo wszystkie wprowadzane do służby F-35B mają być zgrupowane w jednym dywizjonie. Wybór Nyutabaru nie jest przypadkowy. Myśliwce będą bazować relatywnie blisko portów: Kure (prefektura Hiroszima) oraz Yokosuka (prefektura Kanagawa). Obydwa, położone na wyspie Honsiu, porty są również bazami japońskich morskich sił samoobrony (JMSDF). Stacjonują w nich dwa japońskie niszczyciele śmigłowcowe (w praktyce lotniskowce lekkie) typu Izumo: Izumo (DDH-183) i Kaga (DDH-184). Obydwa są obecnie modyfikowane, tak aby z ich pokładów mogły operować myśliwce F-35B. Modyfikacja Izumo ma zostać zakończona w 2024 r. Bazujące na co dzień w Nyutabaru F-35B będą więc mogły łatwo włączać się w operacje lotniskowcowe.

Oprócz F-35B Japonia kupuje również 115 samolotów myśliwskich bazowania lądowego (CTOL) Mitsubishi F-35A. W marcu 2019 r. 302. Taktyczny Dywizjon Myśliwski rozpoczął proces przezbrajania z myśliwców F-4EJ Kai (Phantom II) na F-35A. Został wówczas przeniesiony z bazy Hyakuri w centralnej Japonii, do położonej na północy kraju bazy Misawa. 9 kwietnia 2019 r., należący do dywizjonu F-35A, rozbił się na Pacyfiku. Pilot zginął w katastrofie. Jako drugi, w grudniu 2020 r., przezbrajanie na F-35A rozpoczął, stacjonujący również w Misawa, 301. Taktyczny Dywizjon Myśliwski. Jednostka ta użytkowała wcześniej myśliwce F-4EJ Kai.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc