Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa EKSPLOBALIS_2024

W dniach 2729 maja w hotelu Windsor w Jachrance odbyła się, zorganizowana przez Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, cykliczna, XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa EKSPLOBALIS_2024 „TECHNOLOGIE OBRONNE  innowacyjne rozwiązania współczesnego sprzętu wojskowego”.

W ciągu trzech dni obrad odbyły się: cztery sesje plenarne, sesja prezentacji partnerów i dwa panele dyskusyjne. Wygłoszono na nich ponad 20 referatów i zaprezentowano osiągnięcia kilkunastu podmiotów partnerskich oraz sponsorów przedsięwzięcia. Tradycyjnie, Zespół Badań i Analiz Militarnych Sp. z o.o., wydawca miesięcznika „Wojsko i Technika” i portalu internetowego zbiam.pl, był jednym z patronów medialnych konferencji.

Konferencja zgromadziła liczne grono ekspertów, badaczy oraz przedstawicieli zarówno środowiska wojskowego, jak i cywilnego oraz firmy z obszaru przemysłu obronnego, którzy zaprezentowali najnowsze osiągnięcia, innowacje i wyzwania stojące przed branżą zbrojeniową w obliczu destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie wywołanej rosyjską agresją na Ukrainę. Dzięki bogatemu programowi naukowemu i dyskusyjnemu, konferencje stanowiła istotne wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi technologiami obronnymi i była doskonałą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych czy współpracy międzynarodowej.

Konferencja EKSPLOBALIS_2024 zgromadziła szerokie grono specjalistów z wojska, przemysłu i nauki, zajmujących się szeroko pojętą techniką wojskową w wielu jej aspektach. Fot. Andrzej Kiński

Tematyka XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej EKSPLOBALIS_2024 „TECHNOLOGIE OBRONNE – innowacyjne rozwiązania współczesnego sprzętu wojskowego koncentrowała się na dynamicznym rozwoju technologii wojskowych w kontekście obronności i bezpieczeństwa państwa, szczególną wagę przykładając do: ● ewolucji wozów bojowych i pojazdów wojskowych, zarówno kołowych, jak i gąsienicowych;

  • systemów bezzałogowych i ich dynamicznego rozwoju;
  • zastosowania sztucznej inteligencji w wozach bojowych;
  • nowych systemów uzbrojenia oraz sprzęcie wojskowym;
  • wirtualizacji techniki wojskowej;
  • nowoczesnych technologii i materiałów konstrukcyjnych;
  • bezpieczeństwa cybernetycznego;
  • problemów eksploatacyjnych techniki wojskowej;
  • diagnostyki w utrzymaniu zdatności sprzętu wojskowego oraz innowacjach w inżynierii bezpieczeństwa.

Celem wydarzenia było ukazanie perspektyw transformacji technicznej i technologicznej oraz adaptacji sprzętu wojskowego do szybko zmieniających się realiów współczesnego pola walki.

Konferencję otworzyło wystąpienie płk. dr. inż. Michała Ceremugi, dyrektora Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, po nim słowo wstępne wygłosił prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

XIII Międzynarodową Konferencję Naukową EKSPLOBALIS_2024 otworzyło wystąpienie płk. dr. Inż. Michała Ceremugi, dyrektora Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej. Fot. Andrzej Kiński

Następnym punktem programu był panel dyskusyjny, moderowany przez prof. dr. hab. Dariusza Kozerawskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zatytułowany „Nowoczesne technologie w obronności – wyzwania, innowacje, implementacja”. Wzięli w nim udział: dr inż. Marcin Szczepaniak, dyrektor Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej; dr inż. Włodzimierz Kupicz, szef Pionu Badań WITPiS; dr inż. Mirosław Surowaniec, dyrektor serwisu Huty Stalowa Wola S.A. i Dariusz Fabisiak, prezes zarządu, dyrektor naczelny AMZ-KUTNO S.A.

Po debacie przyszedł czas na prezentacje partnerów: Rosomak S.A., Agregaty PEX-POOL Plus, MISTA Sp. z o.o., KenBIT Sp. z o.o., DEMARKO S.A. i NOVOL Sp. z o.o. Zamknięciem inauguracyjnego dnia była sesja plenarna, w której swoje referaty wygłosili przedstawiciele: Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., WITPiS, PAGACZ i SYNOWIE Sp. z o.o., Forcepol Sp. z o.o. i Vital Seating & Systems Ltd.

Merytoryczny program drugiego dniu konferencji rozpoczął panel dyskusyjny „Energia w pojazdach wojskowych ‒ źródła, problematyka, przyszłość i innowacje”. Jego moderatorem był dr hab. inż. prof. WITPiS Lech Starczewski, zaś w dyskusji wzięli udział: płk Tomasz Zaremba, naczelnik Wydziału Krajowych Badań Naukowych Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej; Radosław Gutowski, członek zarządu głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, przewodniczący Polskiego Komitetu Elektromobilności i Magazynowania Energii SEP; prof. dr hab. inż. Andrzej Świderski, zastępca dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego ds. naukowych i dr inż. Stanisław Gawron, dyrektor Centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych ‒ Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny.

Po nim odbył się pokaz pojazdów i innego sprzętu, w tym bezzałogowych systemów lądowych oraz powietrznych, który „na żywo” prezentowały: Huta Stalowa Wola S.A. (pojazd opancerzony Heron 6×6), MISTA Sp. z o.o. (transporter opancerzony Oncilla), Rosomak S.A. (LPR Legwan 4×4), MACRO-SYSTEM Sp. z o.o., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej wraz Auto Podlasie Sp. z o.o. (pojazd opcjonalnie bezzałogowy TAERO); EWT Automotive Polska Sp. z o.o. (ciągnik siodłowy Mercedes Benz Zetros 3348 AS 6×6)  oraz konsorcjum AMZ-KUTNO S.A., KenBIT Sp. z o.o.,  Akademia Sztuki Wojennej, PELIXAR S.A. i Wojskowy Instytut Medyczny (moduł ewakuacji medycznej Mewa Med).

W ramach konferencji zorganizowano m.in. dwa panele dyskusyjne, podczas których omówiono zagadnienia związane z nowoczesnymi technologiami w obronności oraz energią w pojazdach wojskowych. Fot. Andrzej Kiński

Podczas dwóch zorganizowanych tego dnia sesji plenarnych, swe wystąpienia mieli prelegenci m.in. z: Hyundai Rotem Company, Hanwha Aerospace Europe Sp. z o.o.,  Sieci Badawczej Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego, WITPiS, MACRO-SYSTEM Sp. z o.o., MMC Consulting Sp. z o.o., ARMIT Sp. z o.o., Miilux Poland Sp. z o.o. i HBK Poland Sp. z o.o.

W trzecim, ostatnim dniu konferencji EKSPLOBALIS_2023, podczas czwartej sesji plenarnej, referaty wygłosili przedstawiciele: WITPiS, Projekt Plus Sp. z o.o., ARMPOL Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Sp. z o.o. i MDP Engineering Sp. z o.o. sp.k.

Na wystawie pojazdów i innego sprzętu firm partnerskich konferencji zaprezentowano m.in. pojazdy Oncilla (MISTA Sp. z o.o.) i LPR Legwan 4×4 (Rosomak S.A.). Fot. Andrzej Kiński

Obrady podsumował dyrektor WITPiS płk dr inż. Michał Ceremuga, który podkreślił wysoką wartość naukową i informacyjną referatów oraz wystąpień zaprezentowanych podczas konferencji i uznał ją za wyjątkowo udaną. Zapowiedział także rychłe przystąpienie do prac organizacyjnych związanych z kolejną edycją przedsięwzięcia, zaplanowaną na wiosnę przyszłego roku.

Bezzałogowy Uniwersalny Nośnik Lądowy w konfiguracji do ewakuacji rannych podczas pokazu dynamicznego (MACRO-SYSTEM Sp. z o.o.). Fot. Andrzej Kiński

Patronami honorowymi konferencji byli: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Bardzo liczne było grono partnerów EKSPLOBALIS_2024, a więc reprezentantów podmiotów państwowego i prywatnego przemysłu obronnego, m.in.: Rosomak S.A., ARMIT Sp. z o.o., DEMARKO S.A., Miiux Oy, PAGACZ i SYNOWIE Sp. z o.o., MMC Consulting Sp. z o.o., Hanwha,  Agregaty PEX-POOL Plus, NOVOL Sp. z o.o., Projekt Plus Sp. z o.o., MDP Engineering Sp. z o.o. sp.k., INTAP Advanced Technologu Sp. z o.o. sp.k., AMZ-KUTNO S.A., Forcepol Sp. z o.o., MISTA Sp. z o.o., ARMPOL Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Sp. z o.o., MACRO-SYSTEM Sp. z o.o., Hyundai Rotem Company, HBK Poland Sp. z o.o. i EWT Automotive Polska Sp. z o.o.

Pojazd opancerzony Tur VI (AMZ-KUTNO S.A.) stanowiący nośnik modułu ewakuacji medycznej Mewa Med, w którym do poszukiwania i ewakuacji rannych oraz poszkodowanych na polu walki wykorzystano powietrzne bezzałogowce. Fot. Andrzej Kiński

Patronat medialny nad konferencją EKSPLOBALIS_2024 sprawowały miesięcznik "Wojsko i Technika" oraz Zespół Badań i Analiz Militarnych Sp. z o.o.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc