Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Władysław Kosiniak-Kamysz objął stanowisko ministra obrony narodowej

Wiceprezes Rady Ministrów Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga) przejął z dniem 13 grudnia br. obowiązki ministra obrony narodowej. Fot. Andrzej Kiński

13 grudnia przed pałacykiem na ulicy Klonowej 1 w Warszawie odbyła się uroczystość przejęcia obowiązków ministra obrony narodowej przez wiceprezesa Rady Ministrów Władysława Kosiniaka-Kamysza (Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga), zaprzysiężonego tego samego samego dnia przez Prezydenta RP Andrzej Dudę wraz z całym rządem Donalda Tuska.

W uroczystości wziął udział dotychczasowy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, piastujący ten urząd de facto nieprzerwanie od 9 stycznia 2018 r. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele dowództwa Sił Zbrojnych RP z szefem Sztabu Generalnego gen. Wiesławem Kukułą na czele.

Odchodzący ze stanowiska Mariusz Błaszczak i obejmujący je Władysław Kosiniak-Kamysz wygłosili okolicznościowe przemówienia. Minister Błaszczak podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za dotychczasową służbę na rzecz bezpieczeństwa Polski i rozwoju Sił Zbrojnych RP, wręczył także swojemu następcy mapę utworzonych i planowanych do utworzenia garnizonów oraz jednostek wojskowych na wschodzie kraju, wyrażając nadzieję, że w okresie sprawowania przez niego urzędu żadna nie zostanie zlikwidowana.

Ministrowie obrony narodowej – ustępujący Mariusz Błaszczak i obejmujący urząd Władysław Kosiniak-Kamysz dokonują wraz z dowódcą Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomaszem Dominikowskim przeglądu pododdziału wydzielonego przez Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Fot. Andrzej Kiński

Nowy minister obrony narodowej podkreślił znaczenie Sił Zbrojnych RP: Siły Zbrojne Rzeczypospolitej są gwarancją naszego bezpieczeństwa. Wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, w każdym zakątku na terytorium naszej Ojczyzny i poza jej granicami, dziękuję za Wasz patriotyzm, za miarę Waszego patriotyzmu. To jest niezwykłe oddanie dla Ojczyzny, to jest coś, za co każdy z nas, każdy Polak, każda Polka jest Wam wdzięczna. Dziękuję za to, że służycie w Wojsku Polskim  niezależnie w jakim stopniu, niezależnie na jak ważnym odcinku – każdy jest ważny. Nie ma nieważnych. Mundur żołnierza Wojska Polskiego jest święty.

Mariusz Błaszczak, ustępujący z funkcji ministra obrony narodowej, przekazuje swemu następcy mapę garnizonów i jednostek na wschodzie Polski utworzonych bądź planowanych do utworzenia od 2018 r. Fot. Andrzej Kiński

Ta sama mapa w zbliżeniu. Fot. Andrzej Kiński

Mówiąc o przyszłych wyzwaniach szef MON podkreślał, że m.in. budowanie wspólnoty narodowej oraz współpraca dają gwarancję rozwoju Ojczyzny i jej bezpieczeństwa:  Będziemy pamiętać o naszej historii i będziemy budować lepszą Polskę. Najlepszą tą z naszych marzeń, z naszych pragnień. To jest rola niezwykła dla naszego rządu. Będziemy ją budować we współdziałaniu zachowując to, co dobre i naprawiając niedociągnięcia i to co się nie udało. […]  Deklaruję jak najlepszą współpracę i szukanie porozumienia. Deklaruję jak najlepszą współpracę z Prezydentem Rzeczypospolitej, bo to jest wspólna odpowiedzialność władzy wykonawczej. Deklaruje też realizację naszego programu. To dla nas szczególnie ważne: wiarygodność, skuteczność, patrzenie do przodu. Jest ogromna szansa i wiele zagrożeń. To z czego skorzystamy, to jak wybierzemy, jak będziemy postępować, to będzie nas definiować. I każdy dzień będzie egzaminem z tego. Jestem pewien, że wspólnie budując siłę Rzeczypospolitej pokażemy, że potrafimy wzbić się ponad przeciętność. W obliczu tych wszystkich zagrożeń, to jest po prostu koniecznie. To będą dobre lata dla Wojska Polskiego. Będziemy robić wszystko żeby wypełnić postanowienia Konstytucji, innych praw Rzeczypospolitej, a dobro i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze największym nakazem.

Mariusz Błaszczak zapoznaje Władysława Kosiniaka-Kamysz z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego. Fot. Andrzej Kiński

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że rozbudowa oraz modernizacja techniczna Sił Zbrojnych RP będzie kontynuowana

Po uroczystości na Klonowej Władysław Kosiniak-Kamysz złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

13 grudnia poinformowano także, że funkcje wiceministrów w resorcie obrony narodowej obejmą: Cezary Tomczyk (Platforma Obywatelska ‒ Koalicja Obywatelska), Paweł Bejda (Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga), Paweł Zalewski (Polska 2050 – Trzecia Droga) i Stanisław Wziątek (Nowa Lewica).

Andrzej Kiński na podstawie komunikatu MON.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc