Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Spotkanie z Obroną Terytorialną

7 grudnia br. na terenie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia odbyło się spotkanie z Obroną Terytorialną, w czasie którego prezentowane było uzbrojenie i wyposażenie planowane dla tej formacji. Podpisano trzy dokumenty dotyczące ich zakupu.

W przedsięwzięciu wzięły udział liczne firmy polskiego przemysłu zbrojeniowego. Swoje bezzałogowce prezentowali gospodarze z WITU, a także WB Group i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. Uzbrojenie strzeleckie proponowane m.in. piechocie Wojsk Obrony Terytorialnej prezentowały Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Fabryka Broni „ Łucznik” sp. z o.o., obecne ze swoimi wyrobami były także Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne - Belma S.A. i Mesko S.A. Wyposażenie dla żołnierzy prezentowały Przemysłowe Centrum Optyki S.A. i Maskpol S.A. Honorowym gościem spotkania był minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, który po raz kolejny pochlebnie wyrażał się o koncepcji stworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej i zdementował pogłoski, jakoby miały one być używane przeciwko w konfliktach wewnątrz kraju. „To po prostu kolejny rodzaj Sił Zbrojnych, podporządkowany i mający podobne zadania jak pozostałe” - przekonywał minister. Impreza była okazją do podpisania trzech dokumentów dotyczących wyposażenia i uzbrojenia dla WOT. Pierwszą była umowa między PCO S.A na dostawę sprzętu optoelektronicznego, wchodzącego na wyposażenie indywidualne żołnierze: gogli i monokularów termowizyjnych. Dwa kolejne podpisane 7 grudnia były porozumieniami ws. produkcji w zakładach WZL Nr 2 S.A. Bojowego Bezzałogowego Systemu Powietrznego Dragonfly i produkcji w zakładach Belma S.A. głowic odłamkowych i kumulacyjnych dla tych aparatów.
Końcowy element spotkania stanowiły dynamiczne pokazy przeprowadzone przez żołnierzy Jednostki Komandosów z Lublińca, w czasie których zaprezentowali oni atak na przeciwnika przy wsparciu pojedynczego BBSP. W powietrzu zaprezentowały się następnie bezzałogowe aparaty latające stworzone w WITU: BBSP Dragonfly i Wrzaskun.

Maciej Szopa

[cycloneslider id="obrona-terytorialna"]

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc