Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Spanish Missile Systems: rakietowa konsolidacja w Hiszpanii

W marcu 2021 r. nastąpiła konsolidacja w hiszpańskim sektorze systemów rakietowych, która zmaterializował się w postaci Spanish Missile Systems (SMS). Fot.: SENER.

W marcu 2021 r. nastąpiła konsolidacja w hiszpańskim sektorze systemów rakietowych, która zmaterializował się w postaci Spanish Missile Systems (SMS). Inicjatywa opiera się na porozumieniu trzech hiszpańskich firm: Escribano Mechanical & Engineering, GMV i SENER Aeroespacial.

Umowa o partnerstwie ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której hiszpański przemysł będzie mógł zaspakajać  potrzeby hiszpańskich sił zbrojnych, oraz stworzenie silnej reprezentacji dla interesów narodowych w projektach współpracy międzynarodowej. Przedstawiciele firm podkreślają, że hiszpański przemysł obronny nie ma szerokiego zestawu zdolności potrzebnych do opracowania kompletnego systemu rakietowego. Ponadto, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, w Hiszpanii nie ma korporacji, która byłaby liderem rozwoju pocisków rakietowych, co doprowadziło do rozdrobnienia struktury przemysłowej i utrudnia stworzenie bazy technologicznej w tym segmencie obronnym.

SENER Aeroespacial ma doświadczenie w europejskich programach amunicyjnych i rakietowych, takich jak Taurus, Meteor, IRIS-T / IRIS-T SL i RBS 70. SENER Aeroespacial jest też firmą znaną w branży lotniczej i kosmicznej. Od 2006 r. w Polsce funkcjonuje SENER Sp. z o.o. która działa w obszarze przemysłu kosmicznego.

GMV jest integratorem systemów, ma też kompetencje w takich obszarach jak systemy naprowadzania i nawigacji, C3, ISR  i symulatory oraz krytyczna inżynieria oprogramowania. GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. powstało w 2008 roku, jako polski oddział międzynarodowej grupy GMV, specjalizujący się w przemyśle kosmicznym.

Escribano Mechanical & Engineering, to firma, która projektuje i produkuje systemy naprowadzania różnego rodzaju amunicji, systemy elektro-optyczne, bezzałogowe stanowiska strzeleckie, jest też integratorem systemów.

Pomimo że kompetencje wyżej wymienionych firm powielają się częściowo i w pewnych obszarach konkurują one ze sobą, to jednak doszło do porozumienia. Może to być podpowiedź dla polskich firm sektora obronnego, jak budować potencjał przemysłu obronnego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc