Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacki resort obrony zakończył ocenę ofert w przetargu na nowe stacje radiolokacyjne

Nowe radary zastąpią sprzęt produkcji sowieckiej i czechosłowackiej, mający za sobą przynajmniej 30 lat służby. Najnowsze spośród nich są dwie stacje radiolokacyjne ST-68MSK (na zdjęciu), dostarczone wraz z systemem przeciwlotniczym S-300PMU u schyłku lat 80. i zmodernizowane na początku XXI wieku. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej.

15 grudnia Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej poinformowało o zakończeniu procesu oceny ofert złożonych w przetargu, który ma wyłonić dostawcę 17 nowych mobilnych trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych (6 średniego zasięgu, 5 krótkiego i 6 bardzo krótkiego) dla Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej.


Zakup ma zostać dokonany w trybie międzyrządowym, a słowacki resort obrony rekomendował zawarcie umowy z Izraelem, Wielką Brytanią bądź Francją. Kolejność, w jakiej wymienione zostały te państwa nie jest przypadkowa i odzwierciedla punktację, jaką otrzymały oferty na etapie oceny przez ministerstwo obrony – od najwyższej. Punktacja, którą przyznano nie przesądza o wyborze, a wszystkie trzy rekomendowane oferty spełniają postawione wymagania. Stosowną dokumentację przekazano Radzie Bezpieczeństwa Republiki Słowackiej i rządowi.
Ocenę ofert przeprowadził zespół 41 ekspertów, którzy brali pod uwagę następujące kryteria: charakterystyki techniczne (35%), koszt zakupu (10%), wsparcie techniczne i nakłady związane z utrzymaniem sprzętu w cyklu życia (25%), zaangażowanie w projekt lokalnego przemysłu (20%), warunki dostawy (5%) i warunki szkolenia obsług (5%).



Szczegółów nie ujawniono, ale w komunikacie podano, że koszt najwyżej ocenionej oferty to 148 200 000 EUR brutto, a budżet całego programu określono wcześniej na 155 090 000 EUR brutto.
Decyzja o wyborze konkretnej ofert ma zapaść w styczniu 2021 r., a dostawy sprzętu miałyby zostać zrealizowane pomiędzy 2022 a 2026 r.
Nowe stacje radiolokacyjne miałyby zastąpić 24 aktualnie wykorzystywane urządzenia radiolokacyjne produkcji sowieckiej i czechosłowackiej (P-37MSK, ST-68MSK, PRW-17, RL-4AM), które wkrótce będą musiały (lub już zostały) zostać wycofane ze względu na brak możliwości dalszego przedłużenia okresu ich eksploatacji.
Postępowanie zainicjowano 24 lipca i zaproszono do niego dziesięć państw: Francję, Hiszpanię, Izrael, Niderlandy, Polskę, Wielką Brytanią, Węgry, Włochy, Turcję i Stany Zjednoczone. W listopadzie, po wstępnej selekcji ofert, na „polu boju” pozostały: Francja, Izrael, Stany Zjednoczone, Węgry i Wielka Brytania, spośród których wybrano trzy, jakie znalazły się w finałowym etapie postępowania.


Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Słowacki resort obrony zakończył ocenę ofert w przetargu na nowe stacje radiolokacyjne”

  1. Szkoda, że nasza dyplomacja mocno nie wsparła polskiego przemysłu w tym przetargu. Z sukcesami eksportowymi naszej zbrojeniówki nie jest dobrze niestety.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc