29 stycznia media amerykańskie, bazując na danych pochodzących z administracji amerykańskie oraz korespondentów w Pradze, poinformowały, że rząd Republiki Słowacji jest zainteresowany zakupem zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot.
Jak wskazuje obecny minister obrony tego kraju, Robert Kalinak, kwestia takiej transakcji ma być dyskutowana z Amerykanami. Jednym ze źródeł finansowania ma być amerykański grant rozliczeniowy, co jest związane z przekazaniem sprzętu wojskowego przez Bratysławę Kijowowi – mowa m.in. o samolotach myśliwskich MiG-29 czy systemie przeciwlotniczym S-300PMU. W ubiegłym roku Waszyngton oferował w zamian promocyjną sprzedaż dwunastu śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper (60% zniżka). Obecny rząd nie przyjął tej oferty, gdyż zdaniem władz Republika Słowacji powinna skoncentrować się na systemach defensywnych, a nie ofensywnych (jakimi, zdaniem obecnego ministra, są śmigłowce tej klasy).
Budowa nowego systemu obrony przeciwlotniczej jest obecnie jednym z priorytetowych projektów modernizacji technicznej słowackich sił zbrojnych. Rząd w Bratysławie prowadzi negocjacje z Polską oraz Izraelem w sprawie zakupu systemów krótkiego i średniego zasięgu. Dodatkowo wsparciem jest NATO – obecnie na terytorium Słowacji stacjonuje bateria Patriot należąca do Włoch. Uzupełnieniem naziemnych systemów mają być wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70 – pierwsze dwa zostały dostarczone przez producenta Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych na początku styczna. Zgodnie z upublicznionym harmonogramem, do Słowacji trafią w połowie bieżącego roku.
W przypadku Europy Środkowej, system Patriot trafił na uzbrojenie Rumunii, Polski oraz Ukrainy (w tym ostatnim przypadku mowa o programie pomocy sprzętowej realizowanej przez państwa NATO).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu