Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Royal Navy: patrolowce typu River w komplecie

Podniesienie bandery White Ensign na HMS Spey. UK Ministry of Defence/Crown Copyright

8 stycznia w bazie w Portsmouth, w trakcie krótkiej uroczystości, na którą nie zaproszono żadnych oficjalnych gości, Royal Navy przyjęła do służby HMS Spey (P 234), ostatni z pięciu okrętów patrolowych typu River Batch 2. Bandera Blue Ensign, oznaczająca jednostkę w służbie rządowej, została zastąpiona White Ensign, którą noszą okręty Royal Navy.


Producent - stocznia BAE Systems w Clyde - przekazał jednostkę brytyjskiej flocie jesienią ubiegłego roku. 3 października w Portsmouth okręt ochrzczono, po czym rozpoczął się finalny etap przygotowań do rozpoczęcia służby operacyjnej przez nowy patrolowiec. W lutym HMS Spey opuści swoją bazę po raz pierwszy, udając się w rejs szkolny.

Do końca tego roku okręt i załoga przejdą szereg ćwiczeń z zakresu bezpieczeństwa i gotowości w ramach około miesięcznego morskiego szkolenia operacyjnego (Operational Sea Training). Po jego pomyślnym zakończeniu jednostka będzie formalnie przyjęta do służby czynnej. W ubiegłym roku Royal Navy uczyniła to z HMS Tamar i HMS Trent. Okręty te prowadzą działania na wodach oblewających metropolię, podczas, gdy pierwsza para - HMS Forth i HMS Medway operują odpowiednio na południowym i północnym Atlantyku.

Trzy okręty typu River Batch 2 Ministerstwo Obrony w Londynie zakontraktowało w koncernie BAE Systems 6 listopada 2013 r. za stałą cenę 348 mln GBP wraz z częściami zamiennymi i wsparciem logistycznym. W wyniku publikacji „Strategicznego przeglądu obronności i bezpieczeństwa 2015” zdecydowano o dokupieniu dodatkowej pary. Umowę wartości 287 mln GBP podpisano 8 grudnia 2016 r.


Budowę HMS Spey rozpoczęto cięciem blach 21 kwietnia 2017 r., wodowanie odbyło się 19 czerwca 2019 r., zaś chrzest 3 października 2020 r. Podobnie jak jednostki bliźniacze, oprócz ok. 50-ososbowej załogi może zaokrętować podobną liczbą Royal Marines. Rotacja personelu wraz z zapewnionym od początku wsparciem logistycznym pozwoliła uzyskać średnią 300 dni spędzonych rocznie na morzu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc