Zaloguj

Royal Navy przyjęła do służby okręt patrolowy HMS Tamar

Fot. UK Ministry of Defence/Crown Copyright

17 grudnia w bazie w Portsmouth, Royal Navy przyjęła do służby operacyjnej HMS Tamar, czwarty i przedostatni patrolowiec typu River Batch 2. Okręt dołączył do Zamorskiego Dywizjonu Patrolowego - Overseas Patrol Squadron, którego zadaniami są: patrolowanie granic łowisk Anglii, Walii i Irlandii Północnej, ochrona brytyjskiego rybołówstwa i dozór wyłącznej strefy ekonomicznej Wielkiej Brytanii, co po Brexicie ma coraz większe znaczenie.


Trzy okręty typu River Batch 2 Ministerstwo Obrony w Londynie zakontraktowało w koncernie BAE Systems 6 listopada 2013 r. za stałą cenę 348 mln GBP wraz z częściami zamiennymi i wsparciem logistycznym. W  wyniku publikacji „Strategicznego przeglądu obronności i bezpieczeństwa 2015” zdecydowano o dokupieniu dodatkowej pary. Umowę wartości 287 mln GBP podpisano 8 grudnia 2016 r. Ta następna dwójka, to właśnie Tamar (P 233) i ostatni w serii Spey (P 234), który dotarł ze stoczni BAE Systems w Clyde do Portsmouth i 3 października został ochrzczony. Ma uzyskać gotowość operacyjną i dołączyć do reszty w przyszłym roku

Budowę HMS Tamar rozpoczęto cięciem blach 8 grudnia 2016 r., wodowanie odbyło się 10 października 2018 r., zaś chrzest 21 marca 2019 r. Podobnie jak jednostki bliźniacze, oprócz ok. 50-ososbowej załogi może zaokrętować podobną liczbą Royal Marines. Rotacja personelu wraz z zapewnionym od początku wsparciem logistycznym pozwoliła uzyskać średnią 300 dni spędzonych rocznie na morzu.


HMS Tamar nosi na burtach emblemat czerwonego lwa, symbol znany z herbu Szkocji. Podobnie postąpiono w przypadku niszczyciela HMS Dragon, którego z kolei ozdobiono walijskimi czerwonymi smokami Y Ddraig Goch.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc