Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Royal Navy: patrolowce typu River w komplecie

Podniesienie bandery White Ensign na HMS Spey. UK Ministry of Defence/Crown Copyright

8 stycznia w bazie w Portsmouth, w trakcie krótkiej uroczystości, na którą nie zaproszono żadnych oficjalnych gości, Royal Navy przyjęła do służby HMS Spey (P 234), ostatni z pięciu okrętów patrolowych typu River Batch 2. Bandera Blue Ensign, oznaczająca jednostkę w służbie rządowej, została zastąpiona White Ensign, którą noszą okręty Royal Navy.


Producent - stocznia BAE Systems w Clyde - przekazał jednostkę brytyjskiej flocie jesienią ubiegłego roku. 3 października w Portsmouth okręt ochrzczono, po czym rozpoczął się finalny etap przygotowań do rozpoczęcia służby operacyjnej przez nowy patrolowiec. W lutym HMS Spey opuści swoją bazę po raz pierwszy, udając się w rejs szkolny.

Do końca tego roku okręt i załoga przejdą szereg ćwiczeń z zakresu bezpieczeństwa i gotowości w ramach około miesięcznego morskiego szkolenia operacyjnego (Operational Sea Training). Po jego pomyślnym zakończeniu jednostka będzie formalnie przyjęta do służby czynnej. W ubiegłym roku Royal Navy uczyniła to z HMS Tamar i HMS Trent. Okręty te prowadzą działania na wodach oblewających metropolię, podczas, gdy pierwsza para - HMS Forth i HMS Medway operują odpowiednio na południowym i północnym Atlantyku.

Trzy okręty typu River Batch 2 Ministerstwo Obrony w Londynie zakontraktowało w koncernie BAE Systems 6 listopada 2013 r. za stałą cenę 348 mln GBP wraz z częściami zamiennymi i wsparciem logistycznym. W wyniku publikacji „Strategicznego przeglądu obronności i bezpieczeństwa 2015” zdecydowano o dokupieniu dodatkowej pary. Umowę wartości 287 mln GBP podpisano 8 grudnia 2016 r.


Budowę HMS Spey rozpoczęto cięciem blach 21 kwietnia 2017 r., wodowanie odbyło się 19 czerwca 2019 r., zaś chrzest 3 października 2020 r. Podobnie jak jednostki bliźniacze, oprócz ok. 50-ososbowej załogi może zaokrętować podobną liczbą Royal Marines. Rotacja personelu wraz z zapewnionym od początku wsparciem logistycznym pozwoliła uzyskać średnią 300 dni spędzonych rocznie na morzu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc