Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosyjski CNIITOCzMASz powraca do badań broni palnej w ujemnych temperaturach

Pistolet Udaw, skonstruowany w CNIITOCzMASz, w trakcie badań w ujemnych temperaturach. Fot. CNIITOCzMASz

24 grudnia rosyjska spółka CNIITOCzMASz poinformowała, że jej trzy komory ujemnych temperatur przeszły certyfikację i dzięki temu można rozpocząć prowadzenie badań oddających eksploatację broni palnej m.in. w warunkach arktycznych.


Wchodząca w skład korporacji Rostiech spółka CNIITOCzMASz (Centralnyj nauczno-issledowatielskij institut tocznogo maszynostrojenija – Centralny instyt naukowo-badawczy budowy maszyn precyzyjnych) z Podolska koło Moskwy to znany producent broni strzeleckiej, często o niszowym, specjalistycznym przeznaczeniu, amunicji, systemów artyleryjskich, różnych systemów diagnostycznych itd. Prawdopodobnie w przypadku broni strzeleckiej, biorąc pod uwagę wielkość produkcji, najbardziej znaną konstrukcją CNIITOCzMASz powinien być 7,62 mm karabin maszynowy 6P41 PKP Pieczenieg, który stał się standardowym km rosyjskiego wojska. Także 24 grudnia spółki CNIITOCzMASz i Rostiech poinformowały, że skonstruowany w CNIITOCzMASz pistolet RG120 Aspid (cywilna, sportowa wersja na amunicję 9×19 mm pistoletu Udaw na amunicję specjalną 9×21 mm) przeszła niezbędną certyfikację dopuszczającą do broń użytku cywilnego, co też otwiera drogę do dopuszczenia Aspida jako broni wykorzystywanej w zawodach organizowanych przez IPSC (International Practical Shooting Confederation – Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Praktycznego). Poza tym CNIITOCzMASz zajmował się i zajmuje badaniami broni palnej, w tym próbami środowiskowymi. Wliczając w to odtwarzanie ekstremalnych temperatur w zakresie −60÷60°C. Takim badaniom CNIITOCzMASz mógł poddawać różną broń palną do kalibru 30 mm włącznie.


Niestety, w wyniku kryzysu lat 90. CNIITOCzMASz utracił zaplecze do prowadzenia badań w ujemnych temperaturach, odtwarzających klimat polarny. Wiązało się to także z technicznym zestarzeniem się aparatury pomiarowej i laboratoryjnej, prócz jej fizycznego zużycia. Na dodatek nigdzie poza CNIITOCzMASz takich badań w Rosji (czy nawet w ZSRS) nie prowadzono. Dopiero teraz Instytut odzyskał swoje możliwości badawcze. W ramach własnego ośrodka Poligon (tzw. niebezpieczny zakład produkcyjny w rosyjskiej nomenklaturze) CNIITOCzMASz otworzył trzy komory do badań środowiskowych, w których można odtwarzać zakres temperatur −60÷60°C, a także zapylenie i zraszanie. Wszystkie komory uzyskały atest zgodny z rosyjską normą prawną odnośnie zapewnienia ujednolicenia pomiarów z 2014 r. Nakłady na akurat takie rozszerzenie możliwości CNIITOCzMASz wpisują się w obecną doktryną wojskową Rosji i obecny w niej wzrost znaczenia terenów położonych za kołem podbiegunowym.


Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc