Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja rozpoczęła budowę kolejnej korwety

W Komsomolsku nad Amurem rozpoczęto budowę dwunastej jednostki typu Stierieguszczij dla WMF FR, zaledwie miesiąc po położeniu stępek pary innych korwet. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

29 września na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej, w „Stoczni Amurskiej” (PAO „Amurskij sudostroitielnyj zawod”) w Komsomolsku nad Amurem, położono stępkę korwety wielozadaniowej Brawyj projektu 20380.

Będzie to szósty okręt tej serii korwet budowany dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Komsomolsku nad Amurem, a jednocześnie dwunasty w ogóle. Co ciekawe, w czasie niedawnego Forum wojskowo-technicznego Armija 2021, w tym samym zakładzie rozpoczęto budowy bliźniaczej jednostki Groznyj oraz korwety Bujnyj zmodyfikowanego projektu 20385. W uroczystości tej uczestniczy zdalnie, poprzez transmisję wideo, prezydent kraju Władimir Putin.

Korwety projektu 20380 Korwiet-1 są pierwszymi średniej wielkości nawodnymi jednostkami bojowymi zaprojektowanymi i zbudowanymi w Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRS. Opracowało je petersburskie Centralne Morskie Biuro Konstrukcyjne „Ałmaz”. Okazały się udanymi okrętami, a do tego ich względnie niska cena i czas budowy (poza prototypowym Stierieguszczim) sprawiły, że są jedynymi większymi (wyporność pełna 2250 ton) jednostkami nawodnymi produkowanymi w Rosji seryjnie.

Stierieguszczij jest okrętem uniwersalnym, uzbrojonym i wyposażonym wszechstronnie. Szczególny akcent położono na walkę podwodną, instalując rozbudowany systemy hydrolokacyjny (stacja kadłubowa Zarja-2 i holowana Minotawr-ISPN-M) oraz torpedowy i przeciwtorpedowy Pakiet-NK, jak też hangar do śmigłowca ZOP Ka-27. Nie oznacza to bynajmniej, że okręt był pozbawiony wad. Piętą achillesową była obrona przeciwlotnicza. Prototyp uzbrojono w zestaw rakietowo-artyleryjski 3M87 Kasztan-M z dwoma 30 mm armatami sześciolufowymi i dwoma modułami z łącznie ośmioma pociskami 9M311-1M lub 9M311D o zasięgu do 10 km. Uzupełnienie Kasztana-M stanowią dwie 30 mm automatyczne armaty sześciolufowe AK-630M-06 współpracujące z systemem kierowania ogniem 5P-10-02 Puma. Taki zestaw uzbrojenia ma zdolności ograniczone do samoobrony okrętu, i to tylko na krótkim i bardzo krótkim dystansie. Ten problem był znany od początku prac nad proj. 20380, ale w trakcie budowy Stierieguszczego docelowy rakietowy system obrony powietrznej 9K96.2-2 Riedut nie był jeszcze gotowy do instalacji na okręcie. Trafił on na drugą i kolejne jednostki serii zamiast Kasztana-M, „sześćset trzydziestki” pozostawiono.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Rosja rozpoczęła budowę kolejnej korwety”

  1. Ta? I kto ja przeprowadzi? Husaria na hulajnogach? Zamiast popadac w psychoze i inne choroby umyslowe rozprzestrzeniane przez media, warto by w koncu dac odpust szurii i dogadac sie z sasiadami. USA juz to z Rosja zrobily. Naszemu mocarstwu nad wisla robia kolo nosa nawet czesi, bo widzac nasze dziwaczne podrygi nikt nie traktuje nas powaznie.

  2. I kto dokona tej likwidacji? Oh jak bardzo bym chciał żeby wszyscy amerofile zamieszkali w Polsce zasiedli na husarskie hulajnogi i ruszyli do szarży na wschód. Problem upośledzenia umysłowego w kraju byłby w dużej mierze rozwiązany, piąta kolumna CIA skończona i wreszcie ludzie dojrzali rozmawialiby poważnie na tematy polityki.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc