Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall zbuduje fabrykę do produkcji sekcji kadłubów F-35A Lightning II

Fot. Northrop Grumman

4 lipca niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o planie budowy nowej fabryki, która ma na celu produkcję sekcji kadłubowych do wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Zgodnie z deklaracjami, fabryka ma powstać w miejscowości Weeze w zachodnich Niemczech i wyprodukować przynajmniej 400 sekcji kadłubowych. Produkcja ma zostać zapoczątkowana w 2025 roku, a w nowym obiekcie zatrudnienie znajdzie 400 pracowników. Dołączenie niemieckiego koncernu to programu to wynik rozmów z amerykańskimi korporacjami Lockheed Martin oraz Northrop Grumman. Części dostarczane z Weeze będą wykorzystywane do montażu ostatecznego samolotów F-35A przeznaczonych dla Luftwaffe oraz innych klientów programu F-35.

Poza kwestią współpracy przemysłowej nie należy zapominać, że w grudniu ubiegłego roku doszło do podpisania międzyrządowej umowy LOA w sprawie zakupu przez Republikę Federalną Niemiec 35 samolotów F-35A Lightning II, których dostawy rozpoczną się w 2026 roku. W postępowaniu konkursowym oferta Lockheed Martin pokonała innych potencjalnych dostawców, w postaci m.in. Boeinga (F/A-18F Super Hornet). Jednym z kluczowych elementów stojących za zakupem amerykańskich samolotów jest udział Niemiec w programie NATO Nulcear Sharing.

Informacje przekazane przez koncern Rheinmetall to kolejne dotyczące ulokowania w Europie produkcji komponentów do samolotów F-35 Lightning II. 19 czerwca fińska Patria poinformowała o podpisaniu z korporacją Lockheed Martin wstępnej umowy dotyczącej dostaw przednich struktur kadłuba także do 400 maszyn. Jak pokazują przykłady obu europejskich państw, pomimo „podzielenia tortu” możliwe jest jednak dołączenie do grona partnerów przemysłowych nawet w tak późnym okresie czasu. A w Polsce, przy okazji bezprzetargowego zakupu, było to niemożliwe.

Dotychczas Lockheed Martin dostarczył blisko 950 seryjnych F-35 Lightning II wszystkich wersji, które wylatały niemal 700 tys. godzin. Wkrótce do grona użytkowników dołączy kolejne europejskie państwo - Republika Czeska.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc