Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Proton (znów) unieważniony

Fot. Tomasz Grotnik

22 listopada Agencja Uzbrojenia poinformowała o unieważnieniu postępowania przetargowego w sprawie wyboru dostawcy zapalników do bomb głębinowych B1/B2, które kryły się pod kryptonimem Proton.

Formalnym powodem decyzji był brak ofert ostatecznych, na które oczekiwał zamawiający. Postępowanie przetargowe zostało zapoczątkowane w połowie listopada 2021 roku i miało charakter ograniczony. Zamawiający nie udzielił publicznie informacji o szczegółach - zainteresowanie projektem wyraziły dwa podmioty: Politechnika Gdańska - Centrum Morskich Technologii Militarnych, a także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy – Centrum Techniki Morskiej. Obecnie jedynym okrętem zdolnym do użycia tego typu uzbrojenia jest korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub (240) – standardowa jednostka ognia liczy 12 bomb głębinowych na dwóch zrzutniach grawitacyjnych na rufie. Także w tym przypadku była to kolejna próba znalezienia dostawcy, poprzednią (w grudniu 2020 roku) Inspektorat Uzbrojenia musiał unieważnić z powodu odrzucenia oferty wstępnej przez zamawiającego. Wówczas poszukiwano dostawcy 76 zapalników.

Po unieważnieniu postępowania w sprawie bomb głębinowych, Agencja Uzbrojenia prowadzi dwa inne przetargi dotyczące zapalników do min kontaktowych oraz amunicji do wyrzutni celów pozornych SRBOC przeznaczonych do fregat typu Oliver Hazard Perry.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc