21 lutego komisje obrony obydwu izb włoskiego parlamentu zatwierdziły rządowy projekt zakupu 132 czołgów podstawowych Leopard 2A8IT i 140 pojazdów towarzyszących.
Program ma wartość 8,246 EUR, przy czym kwota ta obejmuje również zakup amunicji, szkoleń oraz materiałów i usług związanych z wieloletnią eksploatacją pojazdów. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane w latach 2024‒2037 i zostało podzielone na dwie fazy. Pierwsza, która rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w 2026 r., ma obejmować opracowanie, produkcję i testy prototypów (a właściwie pojazdów przedseryjnych) włoskiej wersji Leoparda 2A8. Druga faza, produkcyjna, rozpocznie się w 2027 r. i potrwa do 2037 r. Rozpocznie się od zamówienia pojazdów seryjnych i zakończy wraz z zakończeniem dostaw 132 czołgów i 140 innych pojazdów: wozów zabezpieczenia technicznego, czołgów saperskich, mostów szturmowych itd. Nie wiadomo, która z zaangażowanych w produkcję firm będzie liderem projektu: KNDS (a właściwie Krauss-Maffei Wegmann) czy Leonardo. Pierwszy podmiot jest producentem Leoparda 2, drugi będzie odpowiada za produkcję we Włoszech, w swoim zakładzie w La Spezii, w którym realizowane są już pewne inwestycje z tym związane. Ponadto strona włoska dostarczy szereg kluczowych komponentów o szczególnie dużym znaczeniu i wysokiej wartości finansowej, jak: elementy architektury NATO Generic Vehicle Architecture, system kierowania ogniem czy system zarządzania polem walki. Urządzenia te mają wywodzić się z rozwiązań zastosowanych w niszczycielach czołgów Centauro 2 i czołgach C2 Ariete. Także aktywny system ochrony pojazdu ma wykorzystywać elementy z włoskim rodowodem ‒ będzie to najprawdopodobniej lokalna modyfikacja systemu Rafael Trophy. Prawdopodobnie we Włoszech powstaną również lufy do 120 mm armat Rheinmetall 120 L55A1.
Przy okazji media niemieckie nieoficjalnie podały, że Leonardo prowadzi negocjacje odnośnie dołączenia do konsorcjum KNDS (co zamknęłoby problem przywództwa w projekcie) w celu realizacji programu Leopard 2A8IT, jak również przyszłych projektów, zwłaszcza „europejskiego czołgu” MGCS i program A2CS (następca bojowego wozu piechoty Dardo i części transporterów opancerzonych M113). Termin zakończenia realizacji pierwszego projektu mniej więcej zbiega się z terminem rozpoczęcia dostaw lądowego systemu bojowego MGCS (2035‒2040?), więc możliwym byłoby płynne przejście między produkcją Leoparda 2 i pojazdów towarzyszących na jego podwoziu do wytwarzania pojazdów nowej generacji.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
czy Włosi są silepi czy głupi?! to w 40roku jak dobrze pójdzie Włosi będą mieli trzy bataliony czołgów a ciekawe czy części zamienne się znajdom wontpie ale po drodze na pewno grubo podrożeje ten program o ile w ogóle nic nie wyjdzie
czemu polska niema tak tanich zakupów jedyna 8,246 euro za 132 czołgi i jeszcze 140 pojazdów to jest jak za darmo co ciekawe praktycznie każdego obywatela byłoby na to stać i mógłby mieć taką zmechanizowaną armię na wyciągnięcie reki i pod własnym blokiem. piśmaki idźcie się douczyć