Podczas wrześniowej wizyty wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy jednym z punktów była prezentacja stopnia zaawansowania prac przy dwóch średnich samolotach transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules, które przechodzą proces przygotowania do służby w Siłach Powietrznych.
W odpowiedzi na pytania ZBiAM, ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wyjaśnił, że para maszyn, która przechodzi prace w Bydgoszczy mają zostać przekazana użytkownikowi do końca lutego 2025 roku. Umowa na przeprowadzenie okresowych przeglądów strukturalnych PDM została zawarta pomiędzy zamawiającym oraz Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. w czerwcu 2022 roku. Same maszyny przebazowano ze Stanów Zjednoczonych w okresie lipiec – październik 2022 roku. Jak wskazuje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, powodem wydłużenia terminu była konieczność wykonania szeregu prac dodatkowych, które znacząco wykraczały poza zakres standardowych czynności realizowanych podczas przeglądów PDM.
Niestety, co można zauważyć na upublicznionym przez WZL Nr 2 S.A. nagraniu wideo, C-130H Hercules przechodzące przegląd PDM w Bydgoszczy nie przeszły (przy okazji) modyfikacji wyposażenia pokładowego, który pozwoliłby wprowadzenie standardu szklany kokpit.
Według planów 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu ma dysponować pięcioma samolotami C-130H Hercules, które zostały przekazane przez administrację amerykańską. Spośród nich w linii znajduje się pierwszy z nich – 1511, który został przekazany w ramach procedury ramp-to-ramp. Dostępny resurs pozwala na jego bezpieczną eksploatację do końca 2025 roku. Poza parą, która przechodzi przeglądy PDM w Bydgoszczy, druga para (na zlecenie amerykańskie) przechodzi prace w portugalskich zakładach OGMA. Także w tym przypadku, na razie, brak śladów zakończenia prac.
Obecnie, poza pojedynczym C-130H Hercules (nr 1511) 33. Baza Lotnictwa Transportowego eksploatuje trzy samoloty C-130E. Mowa o nr 1501 (w bieżącym roku zakończył swój drugi polski przegląd PDM) oraz 1504 i 1505. Oba mają zostać wycofane z linii po wyczerpaniu resursów międzyremontowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu