Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy AH-64E Guardian dla Brytyjczyków rozpoczyna próby

19 maja brytyjskie siły zbrojne poinformowały, że Boeing zakończył prace przy pierwszym egzemplarzu śmigłowca szturmowego AH-64E Guardian przeznaczonego dla powyższego użytkownika.


Według upublicznionej informacji maszyna, z mieszaną brytyjsko-amerykańską załogą, została przebazowana z zakładów Boeinga w Mesa w Arizonie do bazy Redstone w stanie Alabama. W oparciu o infrastrukturę bazy rozpoczną się próby prowadzone przez połączony zespół brytyjsko-amerykański. Według harmonogramu formalna dostawa użytkownikowi ma zostać zrealizowana w czerwcu bieżącego roku. Pomimo tego maszyna pozostanie w Stanach Zjednoczonych przez dłuższy okres czasu.

Ogółem Brytyjczycy, w dwóch transzach, zamówili 50 Boeing AH-64E Guardian. Ich dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2024 roku – w ich budowie zostaną wykorzystane komponenty pochodzące z wycofywanych w Wielkiej Brytanii śmigłowców WAH-64D Apache. Międzyrządowa umowa LoA w sprawie zamówienia AH-64E została podpisana w 2016 roku, pierwsza transza 38 śmigłowców została zamówiona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych jeszcze w 2016 roku z terminem realizacji do końca 2023 roku.

Wielka Brytania jest drugim europejskim państwem, które zdecydowało się na zakup śmigłowców AH-64E Guardian. Na podobny krok zdecydowała się Holandia, która także realizuje wymianę sprzętu (z AH-64D Apache) poprzez przebudowę posiadanych wiropłatów.

Obecnie Boeing wraz z administracją federalną Stanów Zjednoczonych prowadzi działania marketingowe, które mogą skutkować zdobyciem nowych zamówień eksportowych na AH-64E Guardian z Europy. Zainteresowanie konstrukcją wyrażają m.in. Republika Federalna Niemiec, Polska oraz Rumunia.

(Łukasz Pacholski) Foto: British Army Staff USA
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc