Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze testy operacyjne RCV

10 lipca Dowództwo Rozwoju Zdolności Operacyjnych (Combat Capabilities Development Command, CCDC) US Army poinformowało o rozpoczęciu prób operacyjnych z wykorzystaniem robotycznych wozów bojowych (Robotic Combat Vehicle, RCV).

Testy prowadzone w ośrodku Fort Carson w stanie Kolorado, miały się rozpocząć się 15 czerwca i potrwają do 14 sierpnia. Są to pierwsze próby RCV, w których biorą udział żołnierze US Army, a dokładniej z 4. Dywizji Piechoty. Bierze w nich udział pododdział wielkości plutonu.

Testy posłużą do zebrania danych na temat wpływu wykorzystania bezzałogowych pojazdów bojowych na zdolność oddziałów lądowych do niszczenia sił przeciwnika.  Pierwsze próby RCV odbyły się w ubiegłym roku, a rozgrywane scenariusze koncentrowały się wokół zagadnień technicznych. Takich jak: ograniczenia związane z zanikiem łączności (np. w  warunkach użycia sprzętu walki radioelektronicznej przez przeciwnika), organizacją zadań itd. W obu wypadkach wykorzystywane są pojazdy zastępcze zbudowane na podstawie bojowych wozów piechoty M2 Bradley i transporterów opancerzonych rodziny M113. Pojazdy zastępcze nie zawsze przemieszczają się w trybie zdalnego sterowania, zachowują bowiem możliwość ręcznej kontroli z wnętrza pojazdu.

Docelowo US Army zamierza pozyskać trzy rodziny RCV: lekkie RCV-L, średnie RCV-M i ciężkie RCV-H. Wszystkie one będą występować w różnych wersjach i tym samym służyć do różnych zadań: rozpoznawczych, transportowych czy bojowych (zarówno do walki w bezpośrednich starciach, jak i w charakterze nośnika samobieżnego moździerza wieżowego kal. 81 mm lub 120 mm).

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Ground Vehicles Systems Center
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc