Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze śmigłowce Leonardo AW169 dostarczone do Dominikany

Fot. Pucara.org

28 marca media południowoamerykańskie poinformowały, że Republika Dominikany odebrała pierwsze dwa wielozadaniowe śmigłowce Leonard AW169. Upublicznione zdjęcia zaskakują.

Para śmigłowców została dostarczona do bazy lotniczej San Isidro, która znajduje się w pobliżu stolicy kraju, przez ciężki samolot transportowy Boeing C-17 Globemaster III należący do Sił Powietrznych Kataru. Zdjęcia samych wiropłatów wskazują, że noszą one jeszcze malowanie oraz oznaczenia przynależności państwowej Kataru – jest to związane z faktem, że zostały przygotowane dla katarskiego ośrodka szkolenia pilotów Al Zaeem, jednak nie zostały odebrane. Z tego też względu były oferowane na sprzedaż różnym państwom, m.in. kolumbijskiej policji. Pozostałe dwa AW169 także mają pochodzić z partii wyprodukowanej dla Kataru.

Umowa na cztery AW169 dla lotnictwa wojskowego Republiki Dominikany została podpisana pod koniec 2022 roku. Jak ujął to, w marcu 2023 roku, ambasador Wielkiej Brytanii w tym kraju, cztery śmigłowce to dopiero pierwsza faza zamówień, które mają zwiększyć możliwości władz tego kraju w reagowaniu na sytuacje kryzysowe oraz klęski żywiołowe.

Nowe wiropłaty mają zapoczątkować generacyjną wymianę parku sprzętowego, który opiera się na mocno wyeksploatowanych Bell UH-1H Iroquios oraz Bell OH-58.

Produkowane przez koncern Leonardo śmigłowce AW169 uzyskały dotychczas zamówienia na ponad 300 egzemplarzy seryjnych. Producent dostarczył ponad 150 sztuk do użytkowników w niemal 30 państwach świata. Ich ogólny nalot przekroczył 130 tys. godzin. W przypadku rynku militarnego bądź służb porządku publicznego, program zdobył zamówienia we Włoszech oraz Austrii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc