Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze Karakurty dla Floty Oceanu Spokojnego zwodowane

Pierwsze Karakurty dla Floty Oceanu Spokojnego jeszcze w hali stoczniowej, na pierwszym planie Udomla. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

27 września w stoczni Amurskij Sudostroitielnyj Zawod w Komsomolsku nad Amurem odbyła się uroczystość wytoczenia z hali montażowej i wodowania dwóch małych okrętów rakietowych Rżew (400) i Udomla (401), które są pierwszymi jednostkami projektu 22800 Karakurt przeznaczonymi dla Floty Oceanu Spokojnego.

Budowa tych okrętów jest pokłosiem dążenia dowództwa rosyjskiej marynarki do zasilenia rosyjskich flot przez nowe jednostki rakietowe. Nie bez znaczenia była również potrzeba wsparcia własnego przemysłu stoczniowego nowymi zamówieniami. Dlatego też do programu budowy Karakurtów włączone zostały stocznie położone na Dalekim Wchodzie.

Cztery okręty tego typu przeznaczone dla Floty Oceanu Spokojnego powstają na podstawie umowy ze stocznią Amurskij Sudostroitielnyj Zawod z Komsomolska nad Amurem, która została podpisana 22 sierpnia 2018 r. w czasie odbywającej się w Moskwie wystawy Armija 2018. Stępki pod budowę dwóch pierwszych z nich - Rżew i Udomla położono w Komsomolsku równocześnie 1 lipca 2019 r. Według pierwotnych planów miały być one zwodowane w lipcu i grudniu 2022 r, zaś zdane do końca bieżącego roku. Obecnie planuje się, że przekazanie tych jednostek zamawiającemu nastąpi w 2024 r.

Głównym uzbrojeniem jednostek projektu 22800 jest ośmiokomorowa pionowa wyrzutnia rakiet 3S-14 UKSK, przystosowana do wystrzeliwania pocisków systemu Kalibr-NK. Są one kolejnymi, po małych okrętach rakietowych proj. 21631 Bujan-M, niewielkimi nawodnymi nosicielami pocisków manewrujących w składzie WMF. Od tych ostatnich Karakurty wyróżniają się dużą większą dzielnością morską, co wynika z zupełnie innych założeń konstrukcyjnych.

Dotychczas zamówiono łącznie szesnaście okrętów tego typu, z których cztery znajdują się w służbie (trzy we Flocie Bałtyckiej a jeden w Czarnomorskiej). Natomiast w różnych fazach konstruowania i prób znajduje się dwanaście kolejnych jednostek tego typu. Tak więc jest to obecnie najliczniejsza seria okrętów bojowych budowanych na potrzeby WMF. Jednostki projektu 22800 trafią do rosyjskich flot, zarówno oceanicznych (Oceanu Spokojnego), jak i operujących na morzach zamkniętych (Bałtycka, Czarnomorska).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc