Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pentagon uzbroi Ukrainę

Stany Zjednoczone poszukują kolejnych możliwości zapewnienia szybkiego wsparcia Siłom Zbrojnym Ukrainy. Fot. US Army.

22 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opublikował zapytanie o informację (RFI) dotyczące możliwości pozyskania systemów uzbrojenia na rzecz Ukrainy. RFI zostało wydane przez Agencję Logistyki Obronnej (Defense Logistics Agency, DLA) w imieniu Biura Podsekretarza ds. Wsparcia i Zakupów Obronnych (Office of the Under Secretary of Defense for Acquisition and Sustainment, OUSD A&S).

RFI wydane zostało w ramach pomocy udzielanej Ukrainie przez Waszyngton. Amerykańska administracja zidentyfikowała trzy strategicznie ważne obszary, w których może udzielić wsparcia walczącej z Federacją Rosyjską Ukrainie. Są to: dostawy uzbrojenia i usług związanych z uzbrojeniem, zwiększanie gotowości sił amerykańskich w Europie oraz wsparcie sojuszników USA we wzmacnianiu ich zdolności obronnych. W ramach RFI Departament Obrony sprawdza możliwości zwiększenia produkcji uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, które można by stosunkowo szybko przekazywać partnerom, w tym Ukrainie. Dotyczy to zwłaszcza systemów niewymagających długiego cyklu szkolenia przy zachowaniu wysokiej skuteczności na polu walki.

W obszarze zainteresowania amerykańskich władz znajdują się szczególnie: środki przeciwlotnicze, przeciwpancerne, broń strzelecka, systemy obrony wybrzeża, środki łączności czy bezzałogowe statki powietrzne. Potencjalni dostawcy w odpowiedzi mają podać m.in. przewidywany termin rozpoczęcia dostaw (możliwe są kategorie: do 30 dni, 31÷90 dni, 90÷180 dni i ponad 180 dni), informacje na temat statusu produktu (czy jest obecnie produkowany, a jeśli nie, to kiedy może rozpocząć się produkcja; jeśli tak, to gdzie jest produkowany, jaka jest skala produkcji itd.), na temat ewentualnego programu szkolenia (pada np. pytanie o posiadanie zaplecza szkoleniowego w Europie Środkowo-Wschodniej) itd. Co ciekawe, zapytanie ma dotyczyć „całej branży”, a więc nie tylko firm amerykańskich.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc