Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ostatni argentyński patrolowiec typu Gowind na wodzie

Kadłub przyszłego ARA Contramirante Cordero holowany z Lorinet do Concarneau. Fot. Kership

28 maja francuski koncern Naval Group poinformował o technicznym zwodowaniu ostatniego z serii patrolowców typu Gowind OPV 87 budowanych przez przemysł stoczniowy Francji na zamówienie Argentyny.

Przyszły ARA Contramirante Cordero (54) został zwodowany w stoczni Naval Group w Lanester (okręg Lorient) i przeholowany do Concarneau, gdzie w stoczni Piriou prowadzony zostanie etap wyposażania oraz dalszych prac stoczniowych (Naval Group i Piriou tworzą joint venture Kership, która buduje okręty patrolowe i pomocnicze, w tym omawiane Gowindy). Tam też ma odbyć się formalne wodowanie, co zaplanowano jeszcze na bieżący rok kalendarzowy.

Łącznie Argentyna, na mocy kontraktu podpisanego w listopadzie 2018 roku, zamówiła cztery patrolowce. Pierwszy z nich, ARA Bouchard (51), został dostarczony w grudniu 2019 roku – było to możliwe ponieważ, że była to jednostka używana (dawny L’Adroit, który był demonstratorem możliwości patrolowej linii okrętów typu Gowind). 13 kwietnia bieżącego roku Naval Group dostarczył ARA Piedrabuena (52), pierwszego z trzech patrolowców budowanych od podstaw na zamówienie klienta. Wśród różnic można wymienić wzmocnienie kadłuba, pozwalające na pełne wykorzystanie potencjału operacyjnego na wodach południowego Oceanu Atlantyckiego. 9 maja w stoczni Piriou zwodowano trzeci z patrolowców, przyszły ARA Storni (53).

Cała seria ma pozwolić na uszczelnienie morskiej strefy wyłączności gospodarczej Argentyny. Jest ona obecnie narażona na działania m.in. chińskich jednostek rybackich, które bez zgód rządowych prowadzą połowy.

Co należy podkreślić, kontrakt z Argentyną jest pierwszym sukcesem patrolowej wersji okrętów typu Gowind. Do tej pory zamawiane były w odmianie korwety wielozadaniowej (Egipt, Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a dodatkowo zostały wybrane przez Rumunię, jednak kontrakt nie został jeszcze podpisany).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc