Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe pokolenie CV90

24 stycznia koncern BAE Systems zaprezentował projekt bojowego wozu piechoty CV90 Mk.IV, który ma być odpowiedzią producenta na zapotrzebowanie potencjalnych klientów – w pierwszej kolejności Republiki Czeskiej.

Prezentacja modelu odbyła się na międzynarodowej konferencji pojazdów pancernych w Londynie. Według informacji producenta, nowa generacja CV90 ma być napędzana silnikiem firmy Scania o mocy 1000 KM, a maksymalna masa pojazdu została zwiększona do 37 ton (o dwie tony więcej niż w wersji Mk.III). Dodatkowo pojazd ma otrzymać system wymiany informacji iFighting opracowany przez BAE Systems – ma on zwiększyć świadomość sytuacyjną załogi oraz pomagać w procesie decyzyjnym.

Według deklaracji, CV90 Mk.IV ma zostać zaoferowany Republice Czeskiej, która obecnie prowadzi postępowanie mające na celu wyłonienie dostawcy nowych gąsienicowych bojowych wozów piechoty.

Dotychczas CV90 został sprzedany, w liczbie ponad 1200 egzemplarzy (oraz 15 wersjach) to siedmiu państw świata – Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii oraz Holandii.

(ŁP) Foto: BAE Systems
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Nowe pokolenie CV90”

  1. Wszystkie kraje dawnego Układu Warszawskiego kupią nowe wozy a my dalej będziemy w trakcie konsultacji, narad itp? Potrzebne przepisy biorące krótko za twarz odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. Określenie kompetencji i terminów. Teraz jesteśmy rozbrojeni a ruskie trolle plują na WOT, który może być dość dużą przeszkodą w zajmowaniu kraju. Niemcy zajmą tereny ze swoimi montowniami w trosce o miejsce pracy dla niskopłatnych a o tereny zza Wisły nikt się nie upomni. Wszystko w trosce o obywateli... jak za krzyżaków i stalinowców... Trolle do plucia marsz!

    1. Racja! Przeciągające się procedury zakrawają o sabotaż zamiast sprawnie pozyskiwać spzęt i produkować co tylko się da u siebie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc