17 listopada DGA (Direction générale pour l’armement, Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia) zamówiła siedem morskich okrętów patrolowych (Patrouilleurs Hauturiers) dla francuskiej Marine nationale.
Zlecenie to jest przedmiotem trzech umów o łącznej wartości 900 mln EUR. Kontrakt produkcyjny został przyznany konsorcjum składającemu się z prywatnych stoczni CMN z Cherbourga, Piriou z Concarneau i Socarenam z Boulogne-sur-Mer. Państwowa grupa stoczniowa Naval Group zawarła umowę na pomoc w zarządzaniu projektem i produkcję bojowego systemu zarządzania walką. Natomiast korporacja Thales podpisała kontrakt na wyposażenie pierwszych siedmiu jednostek w sprzęt do nadzoru morskiego: sonar kadłubowy Bluewatcher, kompaktowy wielozadaniowy radar nadzoru i system identyfikacji bojowej „swój-obcy” IFF.
Pierwszy etap programu Patrouilleurs Hauturiers, oparty na nabyciu siedmiu jednostek, uzupełni niedobór w segmencie okrętów drugiej rangi, po wycofaniu z eksploatacji starych jednostek, i zapoczątkuje wymianę pokoleniową w każdej z baz morskich Heksagonu: Brest, Tulon i Cherbourg. W kontekście zwiększonego ruchu morskiego i poważniejszych zagrożeń na morzu, okręty patrolowe pełnią bardzo szerokie spektrum misji, takich jak: wsparcie odstraszania, obecność w obszarach suwerenności i zainteresowania, ewakuacja, ochrona, eskorta i interwencja w ramach działań państwa na morzu.
Oczekuje się, że dziesięć Patrouilleurs Hauturiers wejdzie do służby do 2035 roku, a dostawa pierwszego z nich zaplanowana jest na 2026 rok. Mają one zastąpić pełnomorskie okręty patrolowe (awiza typu A69) stacjonujące w Breście i Tulonie, a także okręty patrolowe służby publicznej bazujące w Cherbourgu (typu Flamant).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu