Terminy programu Miecznik są niezagrożone. Postępuje kontraktowanie poszczególnych systemów dla kolejnych okrętów, pierwszy blok jednostki wyjechał z hali, jest malowany - poinformowali podczas briefingu prasowego odpowiedzialni za realizację programu Miecznik przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Polska uruchomiła program pozyskania trzech wielozadaniowych fregat o kryptonimie Miecznik. Jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności bojowe marynarki wojennej RP. Fregaty Miecznik bazują na projekcie okrętu Arrowhead-140 firmy Babcock International, która wraz z firmą Thales odpowiedzialną za system zarządzania walką, jest partnerem projektu. Miecznik - jak podkreśla PGZ - będzie „pływającą baterią przeciwlotniczą i centrum dowodzenia”.
O stopniu zaawansowania programu poinformowali w czwartek podczas briefingu prasowego prezes PGZ Stocznia Wojenna Marcin Ryngwelski i Piotr Jaszczura, który odpowiada za programy morskie z ramienia PGZ.
Nie ma opóźnień. Wodowanie pierwszego okrętu planujemy na drugi kwartał 2026 roku, a przekazanie ostatniego okrętu w 2031 roku - poinformowano dziennikarzy. Jak doprecyzował prezes PGZ Stocznia Wojenna, wodowanie pierwszego okrętu odbędzie się z kadłubem wyposażonym w 95 procentach tak, by żadnych poważnych prac nie wykonywać już, kiedy okręt będzie na wodzie.
Podano także zaawansowanie kontraktów na systemy uzbrojenia okrętu. Dla budowanego właśnie okrętu numer 1 zakontraktowano już 11 z 13 systemów, natomiast dla dwóch kolejnych - 9 z 13 systemów.
Prezes PGZ Stocznia Wojenna poinformował także, że z hali wyprowadzono już pierwszy, 300 tonowy mega blok okrętu. Jest on obecnie malowany, prace te mają zakończyć się z końcem września i wtedy rozpocznie się właściwa budowa w nowym miejscu na terenie PGZ Stocznia Wojenna.
Pierwsza wielozadaniowa fregata programu Miecznik będzie miała:
138,7 m długości
19,75 m. szerokości
wyporność maks. 7000 ton
zasięg 8000 mil morskich
prędkość maks. 26+ węzłów
Zadania Miecznika:
Ochrona i obrona instalacji morskich (Baltic Pipe, farmy wiatrowe, telekomunikacja)
Dozór obszarów morskich,
Zwalczanie celów nawodnych,
Zwalczanie celów podwodnych,
Zwalczanie celów powietrznych,
Ochrona sił własnych i sojuszniczych,
Wsparcie dla operacji desantowych,
Wsparcie dla operacji humanitarnych,
Wsparcie dla transportów morskich.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu